Oficjalny koniec częściowej mobilizacji. Ale dekretu nie ma

Rosyjskie Ministerstwo Obrony poinformowało w poniedziałkowym oświadczeniu, że wszystkie działania częściowej mobilizacji, w tym dostarczanie wezwań, zostały zawieszone.

Publikacja: 31.10.2022 22:49

Oficjalny koniec częściowej mobilizacji. Ale dekretu nie ma

Foto: mil.ru

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 250

Według oświadczenia resortu, jednostki wojskowe będą od tej chwili przyjmować tylko ochotników i żołnierzy kontraktowych.

Dowódcy okręgów wojskowych i Floty Północnej otrzymali rozkazy złożenia do 1 listopada meldunków o zakończeniu częściowej mobilizacji.

Zapowiedź resortu nie oznacza jednak oficjalnego zakończenia częściowej mobilizacji. Może tylko zrobić Putin, za pomocą oficjalnego dekretu.

On sam jednak nie jest o tym przekonany.

- Tak,  mobilizacja została ogłoszona  moim dekretem, ale zostało ono wydane z sugestii MON, a teraz MON zaproponowało dokończenie działań mobilizacyjnych - mówił Putin. - Szczerze mówiąc, nawet o tym nie pomyślałem. Porozmawiam z prawnikami, czy konieczne jest ogłoszenie dekretem zakończenia mobilizacji. Ale ona się skończyła, to ustalone.

Czytaj więcej

Rosyjscy żołnierze giną na froncie. Kilkanaście dni od mobilizacji

Ogłoszona przez Władimira Putina we wrześniu "częściowa mobilizacja" obarczona była wieloma błędami i pomyłkami. Powołania otrzymywali m.in. inwalidzi, osoby ubezwłasnowolnione, przewlekle chore czy już nieżyjące.

W regionach zamieszkałych przez mniejszości etniczne wybuchały gwałtowne protesty, zdarzały się przypadki podpalenia punktów werbunkowych.

Ogłoszenie mobilizacji wywołało także rzadkie w Rosji demonstracje antywojenne.

Przed mobilizacją uciekło z Rosji ponad 700 tysięcy osób. Ponad 200 000 osób przyjechało do Gruzji, Kazachstanu i Unii Europejskiej w ciągu zaledwie pierwszego tygodnia, jak wynika ze zbiorczych danych z tych regionów.

Mimo obietnic, które usłyszeli mobilizowani, wysyłano ich na front po krótkim wyszkoleniu, lub nawet bez niego. Niezależne rosyjskie media informowały o śmierci na froncie żołnierzy powołanych zaledwie przed dwoma tygodniami.

Konflikty zbrojne
Scenariusz dalszej wojny zaczyna pisać Kijów
Konflikty zbrojne
Macron: Powinniśmy byli słuchać ostrzeżeń Europy Wschodniej
Konflikty zbrojne
Duma chce zmienić prawo. Legalne kontrakty wojskowe dla skazańców
Konflikty zbrojne
Rosyjskie niezależne media: Polska zamierza deportować byłego oficera FSB
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Konflikty zbrojne
Zełenski mianował kontrowersyjnego urzędnika gubernatorem obwodu odeskiego
Konflikty zbrojne
Drony znów atakują Rosję. Pożar rafinerii w Kraju Krasnodarskim