Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 196

Podczas posiedzenia plenarnego Wschodniego Forum Ekonomicznego (EFZ), które trwa we Władywostoku, Putin komentował zawieszenie ułatwień wizowych dla Rosjan, które będzie obowiązywać od najbliższego poniedziałku.

Utrudnienie w zdobyciu wiz będzie polegać na podniesieniu ich cen, wydłużeniu czasu oczekiwania i wzroście liczby dokumentów, które będą musieli przedstawić Rosjanie, ubiegający się o dokument.

Zdaniem wiceszefa MSZ  Aleksandra Gruszko ta decyzja to "wstyd dla oświeconej Europy".

Czytaj więcej

Rosyjski wiceminister o decyzjach wizowych UE: Wstyd dla oświeconej Europy

Przeciwny podjęciu rewanżowych kroków wobec krajów UE jest Władimir Putin.

Prezydent powiedział we Władywostoku, że "Siergiej Wiktorowicz Ławrow prawdopodobnie mógłby się na niego zdenerwować", ale uważa, że Rosja nie powinna robić niczego, co nie służy jej interesom.

- Wiem, że Ministerstwo Spraw Zagranicznych zawsze zachowuje się na zasadzie "oko za oko, ząb za ząb", więc jeśli oni zablokowali wizy dla nas, powinniśmy zablokować wizy dla nich - mówił Putin. - Uważam, że nie powinniśmy robić niczego, co nie służy naszym interesom.

Putin zasugerował, że Rosja powinna rozszerzyć praktyki wjazdu bezwizowego dla grup turystycznych, zaznaczając, że kraj "tylko na tym skorzysta".