Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 177

Baza lotnicza w pobliżu Nowofedoriwki na zachodnim wybrzeżu półwyspu, który Rosja zaanektowała od Ukrainy w 2014 roku, została zniszczona 9 sierpnia.

Urzędnik, wypowiadający się pod warunkiem zachowania anonimowości, powiedział, że Ukraina konsekwentnie osiąga obecnie "efekty kinetyczne" głęboko za liniami Rosji, co ma materialny wpływ na wsparcie logistyczne Rosji i "znaczący efekt psychologiczny na rosyjskie przywództwo".

Czytaj więcej

Ukraiński wywiad: Rosjanie przenoszą samoloty wojskowe w głąb Krymu i do Rosji

- Obecnie oceniamy, że wydarzenia z lotniska Saki 9 sierpnia wyłączyły z użycia ponad połowę odrzutowców bojowych lotnictwa morskiego Floty Czarnomorskiej - powiedział urzędnik.

12 sierpnia brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało w swoim raporcie wywiadowczym, że podczas gdy ułamek floty powietrznej Rosji został zniszczony w wybuchu, zdolność powietrzna marynarki wojennej została poważnie osłabiona. 

Urzędnik powiedział, że Flota Czarnomorska z trudem funkcjonuje jako coś więcej niż "flotylla obrony wybrzeża", która tylko od czasu do czasu przeprowadza ataki rakietowe, a jej próba zagrożenia Odessie została udaremniona.