Pieskow odpowiadając na pytanie dziennikarza czy niektóre wypowiedzi rosyjskich polityków, którzy twierdzą, że Rosjanie nie opuszczą już zajętych ziem Ukrainy, nie stoją w sprzeczności z wcześniejszymi wypowiedziami Władimira Putina, który mówił, że Rosja nie zamierza okupować ukraińskiego terytorium, stwierdził, że "działania, oczywiście, mają swoje przyczyny". Jak dodał przyczyną wszelkich działań dotyczących terytorium Ukrainy zajętego przez rosyjską armię, może być tylko "wyraz woli mieszkańców tych terenów".

- Nic nie może się stać bez ich decyzji jak chcą postąpić i z kim chcą żyć - stwierdził Pieskow.

Czytaj więcej

Rosja chce włączyć ukraiński Chersoń do swojego terytorium

Dopytywany czy nie jest to nadal w sprzeczności z deklaracjami Władimira Putina, że Rosja nie ma woli zajmowania ukraińskiego terytorium, Pieskow odparł: - Fakt, że tym terenom trzeba zapewnić kluczową dla funkcjonowania aktywność, opieka socjalna musi być zagwarantowana - nie może być żadnych przerw, a wiele tych terenów jest obecnie bez prądu, bez kanalizacji, bez wody. I z tym musimy się uporać - odparł. 

Wywiad Ukrainy alarmował wcześniej, że Rosja ma zamiar zorganizować referendum w Chersoniu, którego celem będzie stworzenie separatystycznej, Chersońskiej Republiki Ludowej

Według Pieskowa wypowiedź Andrieja Turczaka, jednego z liderów Jednej Rosji o tym, że Rosja pozostanie na terenie obwodu chersońskiego na zawsze, albo stwierdzenie wicepremiera Rosji, Marata Chusnulina, że Ukraina może teraz kupować od Rosji energię elektryczną z Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, która została włączona do rosyjskiej sieci energetycznej "wynikają z konieczności realizacji wymienionych wyżej priorytetów, co jest podyktowane wyłącznie troską o mieszkańców".

Ukraiński Sztab Generalny i wywiad alarmował wcześniej, że Rosja ma zamiar zorganizować referendum w Chersoniu, którego celem będzie stworzenie separatystycznej, Chersońskiej Republiki Ludowej. Pojawiły się też pogłoski, że Rosja chce przeprowadzić referendum w Enerhodarze, ws. przyłączenia tego miasta do Rosji.