Nagrania z drona przeczą wersji Rosji. Żołnierze na ulicach Buczy, wokół ciała cywilów

Pomimo wielokrotnego zaprzeczania przez Rosję, że jest odpowiedzialna za masakrę w Buczy, rosyjskie pojazdy wojskowe i żołnierze były widziane na jednej z ulic miasta w pobliżu ciał cywilów - pokazuje nowe nagranie z drona, do którego dotarła stacja CNN.

Publikacja: 27.04.2022 08:11

Nagrania z drona przeczą wersji Rosji. Żołnierze na ulicach Buczy, wokół ciała cywilów

Foto: CNN

Amerykańska stacja po zapoznaniu się z materiałem ustaliła położenie geograficzne i potwierdziła autentyczność nagrań wideo, które zostały wykonane przez drona 12 i 13 marca.

Na nagraniu z 13 marca widać rosyjski pojazd wojskowy stojący na skrzyżowaniu. Trzy ciała na nagraniu - tuż przy ulicy - to te same zwłoki, które były widoczne na nagraniu z 1 kwietnia i na zdjęciach satelitarnych wykonanych przez Maxar Technologies 18 marca.

Czytaj więcej

Wywiad USA pomógł Ukrainie zestrzelić rosyjski samolot przewożący setki żołnierzy

Na dodatkowym nagraniu z drona z 13 marca widać inny rosyjski pojazd wojskowy, który porusza się dalej ulicą, w kierunku ciał.

Na nagraniu z 12 marca widać kilku rosyjskich żołnierzy wokół pojazdu wojskowego zaparkowanego przed domem, tuż obok ciał. Nie wiadomo, co Rosjanie robili w domu.

Rosyjscy urzędnicy - rzecznik prezydenta Władimira Putina Dmitrij Pieskow i minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow - wielokrotnie przekonywali, że filmy i zdjęcia satelitarne, na których widać ciała w Buczy, są fałszywe.

Czytaj więcej

Główny dowódca USA: Rosja nieodpowiedzialnie pobrzękuje nuklearną szabelką

To nagranie z drona jest pierwszym dowodem na to, że rosyjskie pojazdy i oddziały działają na ulicy, na której siły ukraińskie znalazły ciała po zajęciu miasta.

Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 468
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. Kontrofensywa czy starcie o kilka wiosek
Konflikty zbrojne
Rozpoczęła się kontrofensywa Ukrainy? Władze w Kijowie zabierają głos
Konflikty zbrojne
Gen. Milley ostrożnie ocenia szanse ukraińskiej kontrofensywy
Konflikty zbrojne
Rosjanie porzucili ponad 10 ton amunicji w obwodzie charkowskim
Konflikty zbrojne
Rosja: Wojna najemników z regularną armią