Nowa partia pomocy wojskowej dla Ukrainy ma obejmować dostarczenie ukraińskiej armii broni przeciwpancernej - najprawdopodobniej chodzi o pociski Javelin, o dostarczenie których pilnie prosiła ukraińska armia, ze względu na ich skuteczność w zwalczaniu rosyjskich czołgów - pisze CNN.

Prezydent USA, Joe Biden, zezwolił na wycofywanie systemów Javelin z magazynów amerykańskich, co oznacza, że ​​broń dla Ukrainy będzie pochodzić z już istniejących zapasów Departamentu Obrony, a więc można ją bardzo szybko wysyłać na Ukrainę. 

Decyzja o dostarczeniu kolejnej partii pomocy wojskowej Ukrainie oznacza, że łączna wartość pomocy wojskowej, jaką Ukrainie przekazała i przekaże administracja Joe Bidena, wzrosła do 2,4 mld dolarów. Tylko od początku wojny na Ukrainie USA podejmowały decyzje o dostarczeniu Ukrainie pomocy wojskowej o łącznej wartości 1,7 mld dolarów.

Joe Biden, zezwolił na wycofywanie systemów Javelin z magazynów amerykańskich

"Świat był zszokowany i zbulwersowany okrucieństwami popełnionymi przez rosyjskie siły w Buczy i w innych częściach Ukrainy" - napisał sekretarz stanu USA, Antony Blinken w oświadczeniu, w którym Departament Stanu informuje o przekazaniu Ukrainie kolejnej partii pomocy wojskowej.

"Ukraińskie siły dzielnie kontynuują obronę swojego kraju i swojej wolności, USA, wraz ze swoimi sojusznikami i partnerami, niezłomnie wspiera ukraińską suwerenność i integralność terytorialną" - czytamy w oświadczeniu.