Decyzja została podjęta w solidarności z Ukrainą w jej walce z niesprowokowaną i nieuzasadnioną agresją militarną i wojną rozpoczętą przez Rosję - wyjaśnia łotewskie MSZ.

MSZ wskazało, że Łotwa wielokrotnie i z całą mocą potępiała agresję Rosji i jej inwazję na Ukrainę. „Społeczność międzynarodowa otrzymała obszerne doniesienia o morderstwach, okrucieństwach i zbrodniach wojennych popełnionych przez siły rosyjskie przeciwko cywilom i rosyjskim wojsku celowo atakującym mienie cywilne i infrastrukturę w okupowanych regionach Ukrainy” – czytamy w oświadczeniu ministerstwa.

Czytaj więcej

Litwa pierwszym krajem w Europie, który wydala rosyjskiego ambasadora

Ambasador Rosji na Łotwie Michaił Wanin został poinformowany o decyzji Łotwy. "Praca Konsulatów Generalnych Federacji Rosyjskiej w Republice Łotewskiej nie będzie możliwa po  20 kwietnia 2022 r. Do tego czasu osoby podlegające ekstradycji mają opuścić Republikę Łotewską" - poinformowało ministerstwo

O zamknięciu rosyjskiej placówki dyplomatycznej zdecydowała także Estonia. Zamknięty zostanie konsulat w Narwie, a 14 pracowników zostaje uznanych za personae non gratae.