Wcześniej o wysłaniu przez Czechy poradzieckich czołgów na Ukrainę informował amerykański dziennik "Wall Street Journal", powołując się na słowa trzech przedstawicieli władz Czech i jednego przedstawiciela władz Słowacji.

Jak pisze "Wall Street Journal" jest to pierwszy od rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę przypadek, gdy inne państwo wysłało Ukrainie czołgi.

Czechy i Słowacja mają także rozważać udostępnienie potencjału swojego przemysłu obronnego Ukrainie, która mogłaby w tych krajach dokonywać napraw i amortyzacji uszkodzonego sprzętu wojskowego - pisze amerykański dziennik.

Czytaj więcej

Nieoficjalnie: USA i ich sojusznicy zaczną dostarczać Ukrainie czołgi

"WSJ" przypomina, że Ukraina zdobyła na wrogu m.in. 176 czołgów i 34 jednostek artylerii samobieżnej oraz 23 wyrzutnie rakiet, które w większości wymagają naprawy. Naprawy ma też wymagać wiele ukraińskich czołgów i bojowych wozów piechoty.

Czechy i Słowacja mają także rozważać udostępnienie potencjału swojego przemysłu obronnego Ukrainie

W ubiegłym tygodniu podczas konferencji 35 państw wspierających militarnie Ukrainę, zorganizowanej przez Wielką Brytanię w Londynie, uzgodniono wsparcie Ukrainy artylerią dalekiego zasięgu, systemami przeciwlotniczymi i bojowymi wozami piechoty. Wówczas jednak nie informowano, że sojusznicy zamierzają dostarczyć Ukrainie czołgi.

Teraz - jak pisze amerykański dziennik - Czechy miały wysłać kilkanaście zmodernizowanych czołgów T-72M na Ukrainę - poinformował czeski wiceminister obrony Tomáš Kopečny. Czechy miały także wysłać na Ukrainę działa samobieżne i bojowe wozy piechoty BWP-1.