Biden mówił, że wojna w Jemenie, w której sojusznikiem uznawanego przez społeczność międzynarodową rządu kraju jest koalicja pod wodzą Arabii Saudyjskiej, "musi się skończyć".

Wojna domowa w Jemenie trwa od sześciu lat. Postrzegana jest jako tzw. konflikt zastępczy między Arabią Saudyjską a Iranem.

Biden wyznaczył Timothy'ego Lenderkinga, doświadczonego amerykańskiego dyplomatę, na stanowisko specjalnego wysłannika do Jemenu, który ma wspomóc proces pokojowy w tym kraju.

Prezydent USA podkreślił, że wojna w Jemenie doprowadziła do "humanitarnej i strategicznej katastrofy".

Według ONZ konflikt w Jemenie to obecnie największy kryzys humanitarny na świecie. 80 proc. mieszkańców kraju ma potrzebować pomocy humanitarnej, a milionom mieszkańców Jemenu grozi głód.

Biden zapewnił jednocześnie, że będzie wspierał Arabię Saudyjską w obronie suwerenności i integralności terytorialnej wobec ataków rakietowych i ataków z użyciem dronów, których kraj ten doświadcza "ze strony sił wspieranych przez Iran".

Interwencja Arabii Saudyjskiej w Jemenie rozpoczęła się w 2015 roku. Saudowie wspierają rząd kraju w walce z rebeliantami Huti, którzy są nieoficjalnie wspierani przez Iran.