Jeden z niemieckich absolutnych klasyków wigilijnych to sałatka ziemniaczana z parówkami. Jednak w tym roku Niemcy będą musieli ponownie sięgnąć głębiej do kieszeni, by przygotować to popularne danie świąteczne. Ze względu na inflację porcja na cztery osoby kosztuje w tym roku  średnio 6,97 euro – o 4,7 proc. więcej niż w 2022 r. Cena wzrosła już wówczas o prawie 24 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Tak wynika z wyliczeń działającego przy pracodawcach Instytutu Gospodarki Niemieckiej (IW), które opierają się na danych cenowych sieci supermarketów Rewe.

Regionalnie ceny sałatki ziemniaczanej na bazie majonezu i parówek w grudniu 2023 r. są bardzo zróżnicowane. Według IW kolacja będzie najdroższa w dwóch powiatach Nadrenii-Palatynatu, gdzie czteroosobowa rodzina musi na nie wydać od 7,75 euro do 7,80 euro. Najtaniej jest kilkaset kilometrów dalej na wschód, w Turyngii, gdzie za te same składniki w trzeba zapłacić tylko 6,62 euro.

Czytaj więcej

Koszyk wigilijny droższy niż przed rokiem, ale widać hamowanie cen

Ze względu na niższe płace i koszty kolacja bożonarodzeniowa w Niemczech Wschodnich jest w tym roku również nieco tańsza. Istnieją różnice pomiędzy wersjami tego świątecznego klasyka. W szczególnie popularnej na południu Niemiec wersji sałatki ziemniaczanej z octem i oliwą danie jest o dziesięć procent droższe niż w 2022 roku ze względu na inflację. Dla czteroosobowej rodziny jego przygotowanie będzie kosztować około 6,19 euro.

Z powodu wysokiej inflacji wiele produktów spożywczych znacznie podrożało w ostatnich latach. Z analizy rynku przeprowadzonej przez Centrum Konsumenckie Nadrenii Północnej-Westfalii wynika, że w październiku 2023 r. składniki typowych dań świątecznych były średnio o około 27 proc. droższe niż dwa lata wcześniej.