IKEA przedłużyła okres wypłaty dla prawie 15 000 rosyjskich pracowników do sierpnia, zapowiedział dyrektor zarządzający Tolgu Onku. IKEA zamknęła swoje sklepy w Rosji w marcu w związku z rosyjską napaścią na Ukrainę. IKEA tłumaczyła tymczasowe wycofanie się z rynku rosyjskiego przerwaniem łańcuchów dostaw.

Początkowo planowano, że pensje pracowników spółki będą wypłacane do maja włącznie. Onku powiedział agencji Reutera, że okres ten został przedłużony do sześciu miesięcy. „Nadal monitorujemy, analizujemy, patrzymy na to, co się dzieje i będziemy podejmować decyzje w miarę rozwoju sytuacji” - dodał.

W Rosji pod marką IKEA działało 25 placówek. Wszystkie są zamknięte od 4 marca. Rosyjskie władze przekonują, że firma poszukuje możliwości ponownego otwarcia sklepów po dostosowaniu logistyki zaopatrzenia, tak by zapewnić rosyjskim klientom pełne asortyment.

Spółki tworzące grupę IKEA, należą do holenderskiego koncernu Ingka Holding, którego właścicielem jest fundacja Stichting Ingka, utworzona w 1982 r. w Holandii ze względu na lepsze warunki podatkowe, przez założyciela koncernu Ingmara Kamprada.

Czytaj więcej

Gigantom trudno rezygnować z biznesu w tak dużym kraju