Jak podaje Tesco zwolnienia grupowe odbędą się w okresie 24 października - 30 listopada 2017 r. - Przyczyną jest reorganizacja zakładu pracy polegająca na zaprzestaniu wykonywania części działań specjalistycznych i administracyjnych lub ich znaczącej zmianie, co spowoduje konieczność zmniejszenia zatrudnienia w Biurze Głównym w Tesco Polska – podała spółka.

O zamiarze zwolnień grupowych w Tesco poinformowała komisja zakładowa NSZZ Solidarność. Tesco podaje, że o kolejności zwolnień decydować będzie okres zatrudnienia u pracodawcy oraz związany z tym ustawowy okres wypowiedzenia umowy o pracę. Pracownikom objętym zwolnieniami grupowymi proponowane zostanie, w miarę możliwości, podjęcie pracy na innym stanowisku lub w innych jednostkach firmy.

Tesco w ostatnich latach nie uruchamia nowych sklepów, a wręcz je zamyka.  W 2016 r. sprzedaż Tesco w Polsce spadła 3 proc., firma zamknęła 11 sklepów. Powierzchnia sprzedaży skurczyła się o 110 tys. stóp kw. (ok. 10,2 tys. mkw.) – 85 tys. przypadło na zamykane lokale, a reszta na ograniczanie powierzchni sprzedaży w hipermarketach, które nadal działają na mniejszych powierzchniach.

Na ten rok finansowy Tesco w sprawozdaniu zapowiada jeszcze mocniejsze ograniczanie powierzchni sprzedaży. W sumie ma sie skurczyć o  357 tys. stóp kw. (ok. 33,2 tys. mkw.) – niemal po równo rozłoży się to na zamykane lokale jak i ograniczanie powierzchni hipermarketów, które będą nadal działały.