Po wyborach do Parlamentu Europejskiego PiS poczuł się silny.

- Wpływ na gospodarkę ma nie tylko kiełbasa wyborcza, ale również codzienna pragmatyka działania, z którą świat przedsiębiorców na ogół się nie zgadzał. Spektrum tematów jest bogate, od sytuacji w spółkach Skarbu Państwa (czasem są nieprzewidywalnym partnerem, albo stanowią nieuczciwą konkurencję) po otoczenie prawne. Jesteśmy też świadkiem zdemolowania rynku pracy, cen prądu, sytuacji w zamówieniach publicznych. Żaden z tych tematów nie jest optymistyczny - tłumaczył Warski.

Stwierdził, że brak pracowników to wina rządu. - W zeszłym roku zdjęto z rynku pracy ok. 600 tys. pracowników (500 tys. nowych emerytów, 100 tys. kobiet z 500+). W efekcie pracowników na rynku nie ma – mówił gość.

Według wiceprezesa BCC przejście ludzi na wcześniejszą emeryturę było bardzo bolesne dla firm, które opierają się na starych fachowcach.

- Na rynku pracy pojawiły się pokolenia, które nie do końca myślą, że trzeba budować Polskę. Wolą żyć miło i przyjemnie. Nie mają etosu pracy, który pamiętali najstarsi z czasów PRL-u – ocenił.

Warski podkreślił, że rozdawnictwo jest faktem ewidentnym.

- Kiełbasa wyborcza bezczelnie została użyta przez rząd dla krótkoterminowego stymulowania wyborców. Obciążenie budżetu państwa sztywnymi wydatkami, doprowadzi długoterminowo do bardzo niekorzystnych zjawisk gospodarczych. Kowalski nie ma tej wiedzy i nie musi mieć. Od tego powinien mieć mądrych rządzących – mówił.

- Niestety w tej chwili rządzący są pragmatyczni. Dla nich celem są najbliższe wybory – dodał.

Warski zaznaczył, że przedsiębiorców najbardziej martwi niestabilność otoczenia ekonomicznego.

Z pozytywnych rzeczy rząd najbardziej chwali się Konstytucją Biznesu. - Ma też na celowniku zagadnienia, którym można przyklasnąć – ocenił gość.

- Rzecznik Małych i Średnik Przedsiębiorstw prostuje w skuteczny sposób ewidentne błędy władzy. Sama ilość spraw, która przetacza się przez jego biuro robi wrażenie - mówił Warski.

Przyznał, że rządzący, w sposób czasami niezauważalny, z pewnych pomysłów rezygnują. - Chwała rzecznikowi, że potrafi za kulisami kogoś przekonać. Gorzej tam, gdzie trzeba poprawiać ustawy – stwierdził.

- Ogólna ocena rządu jest niestety na minus. Stopień niestabilności otoczenia gospodarczego i prawnego, niepewności, cena prądu i zła sytuacja na rynku pracy (z punktu widzenia przedsiębiorców) tak ciążą na gospodarczym wizerunkiem rządu, że przesłaniają inne osiągnięcia – dodał.