Pakiet pomocowy - trzeci w USA od początku pandemii - przewiduje jednorazowe wypłaty w wysokości 1,400 dolarów, które mają trafić do większości Amerykanów. Według prezydenta wypłaty mogą zacząć być przekazywane Amerykanom jeszcze w tym miesiącu.

Zdaniem Republikanów plan pomocowy jest zbyt kosztowny. Niektórzy Demokraci również krytycznie odnieśli się do części zapisów i kierownictwo partii zostało zmuszone do zawarcia szeregu kompromisów, w szczególności do obniżenia federalnego zasiłku dla bezrobotnych z 400 do 300 dolarów tygodniowo. W ramach planu świadczenie to zostanie przedłużone do 6 września.

Czytaj także: Fundusz stymulacyjny, pierwszy test Joe Bidena

Tak zwany Amerykański Plan Ratunkowy przewiduje przeznaczenie 350 mld dolarów dla władz stanowych i lokalnych i około 130 mld dolarów na szkoły. Przewidziano także 49 mld dolarów na rozszerzone testy i badania nad Covid-19, a także 14 mld dolarów na dystrybucję szczepionek.

Pomyślano także o firmach. 25 mld dolarów mają przeznaczono na pomoc dla restauracji i barów; 15 mld dolarów dla linii lotniczych i kolejne 8 mld dolarów dla lotnisk; 30 mld dolarów na tranzyt; 1,5 mld dolarów na kolej Amtrak i 3 mld dolarów na produkcję lotniczą.

W przyszłym tygodniu planem zajmie się Izba Reprezentantów. Z powodu COVID-19 zmarło w USA 523 tys. osób, 29 mln zostało zakażonych, obecna stopa bezrobocia wynosi 6,2 proc.