Departament ds. zagranicznych aktywów resortu finansów USA opublikował listę nowych firm i osób objętych anty rosyjskimi sankcjami. Amerykanie uzasadniają to sytuacją na Ukrainie, brakiem realizacji przez Rosję porozumień z Mińska, a dokładniej tym co zdarzyło się w 2017 r na Krymie. Na liście firm znalazł się czwarty naftowy koncern Rosji, prywatny Surgutnieftiegaz, jego spółki-spółki córki w tym rafineria, konglomerat medialny Media-Inwest, bank, sowchoz, zakłady meblowe, firma ubezpieczeniowa i szereg spółek handlujących paliwami w tym w Kaliningradzie.

Surgutnieftiegaz to koncern tajemniczy i od początku działający inaczej od innych. Powstał w 1993 r z przedsiębiorstwa państwowego, ale choć od lat jest na moskiewskiej giełdzie, jego akcjonariat do dziś pozostaje nieznany. Według rosyjskich mediów, koncern kontroluje jego długoletni dyrektor generalny Władimir Bogdanow, poprzez kilkadziesiąt spółek. Oficjalnie Bogdanow ma ok. 5 proc.. Forbes oceniał jego majątek na ponad 3,5 mld dol.

Urodzony niedaleko Surgutu Bogdanow to swojak od początku związany z naftową branżą regionu Tiumeńskiego. To on kupił Surgutnieftiegaz ćwierć wieku temu i zbudował z prowincjonalnej firmy czwarty największy koncern paliwowy Rosji. Nie wiadomo skąd miał dość pieniędzy na kupno, ale od początku postawił na rosyjski rynek i bazowanie ma własnych środkach.

Surgunieftiegaz nie bierze kredytów, a co zarobi, to odkłada na konta bankowe. I udanie ten kapitał powiększa. Bogdanow unika publicznych wystąpień, nie wypowiada się ani o firmie, ani o gospodarce w ogóle. Za to dużo inwestuje w samym Surgucie. Dzięki koncernowi zapyziałe, półmilionowe, prowincjonalne miasto wyładniało i może pochwalić się kilkoma niezwykłymi budowlami.

Np. centrum handlowo-rozrywkowe Wierszina zaprojektował znany architekt holenderski Erik van Egeraat. Budowla została uznana za najoryginalniejsze centrum handlowe na świecie 2011 r, w prestiżowym rankingu NAI Becar. Równie ciekawy jest niebieski wieżowiec samego Surgutu czy wiszący most nad Obem, zasponsorowany miastu przez koncern.

Spółka Bogdanowa potrafi nie tylko ciekawie budować, ale i inwestować niezwykle udanie. Na jedynej zagranicznej inwestycji — kupnie od Austriaków z OMV — 21 proc. akcji węgierskiego paliwowego MOL, Surgutnieftiegaz zarobił na czysto pół miliarda dolarów, gdy po dwóch latach odsprzedał pakiet rządowi Węgier.

Sankcje wobec Surgutnieftiegazu mają związanej z krymską aferą turbinową. Na uzupełnionej liście znalazł się też wiceminister energetyki Rosji Andriej Czerezow, dyrektor departamentu elektroenergetyki tego resortu Jewgienij Grabczak. Ma to związek z nielegalnym dostarczeniem na Krym turbin niemieckiego Simensa przeznaczonych dla elektrowni w Tumieniu. Na liście pojawiły się też firmy bezpośrednio odpowiedzialne za przekazanie i transport turbin na Krym.

Jak podaje agencja Prime szczegółowy raport w sprawie zaostrzonych amerykańskich sankcji oczekiwany jest w poniedziałek 29 stycznia.