Na krótkiej liście kandydatów do uwiecznienia na polimerowym banknocie znaleźli się:

Mary Somerville (1780-1872), pierwsza kobieta, członkini Królewskiego Towarzystwa Astronomicznego, pionierka kobiet w nauce w czasach, gdy zniechęcano je do tego. Jej prace przyczyniły się do odkrycia planety Neptun,

James Clerk Maxwell (1831-1879), lekarz i bohater Alberta Einsteina, odkrywca jednolitej teorii elektryczności i magnetyzmu.

Thomas Telford (1757-1843), specjalista inżynierii lądowej nazywany „Kolosem drogowym", który zbudował ponad 1600 km dróg, projektował w Szkocji porty, tunele i Kanał Kaledoński.

Ponad 400 osób uczestniczyło w zgłoszeniu 128 kandydatów, którzy musieli być postaciami z historii Szkocji albo osobami, które wniosły znaczący wkład w szkocką naukę i innowacje. Obywatele mogą teraz głosować na jednego z wybranej trójki na nowym banknocie, który wejdzie do obiegu w 2017 r.

Decyzja o wyborze wizerunku kandydata na nowym banknocie wzbudzała kontrowersje. Bank of England został skrytykowany w 2013 r. za usunięcie ze swych banknotów jedynej kobiety, Elizabeth Fry, działaczki społecznej z epoki wiktoriańskiej, walczącej o poprawę warunków odbywania kary w więzieniach. Wybrano więc później pisarkę Jane Austen na nowe banknoty 10-funtowe.

RBS emituje środki płatnicze od 1727 r., ma każdego dnia w obiegu przeciętnie 1,5 mld funtów (2,13 mld dolarów). W odróżnieniu od Anglii i Walii, gdzie banknoty emituje Bank Anglii., Szkocja używa banknotów emitowanych przez lokalne banki, z gwarancją banku centralnego W. Brytanii.

W marcu 2015 r. pojawił się na Wyspach pierwszy banknot na podłożu polimerowym o nominale 5 funtów, wyemitowany przez szkocki Clydesdale Bank. W drugiej połowie 2016 r. pojawi się nowy szkocki banknot o nominale 5 funtów, z wizerunkiem historycznego przedstawiciela literatury. Na wszystkich banknotach RBS od 1987 r. widnieje XVIII-wieczny szlachcic, jeden z założycieli banku. Archibald, earl of Ilay.