„Maluchy” docenione przez giełdowych inwestorów

Wraz z zaawansowaniem hossy na krajowym parkiecie przybywa spółek, które mogą się pochwalić kapitalizacją giełdową przekraczającą miliard złotych.

Publikacja: 11.03.2024 03:00

„Maluchy” docenione przez giełdowych inwestorów

Foto: Bloomberg

Tylko od początku 2024 roku do tego elitarnego grona najbardziej wartościowych giełdowych firm dołączyło pięć kolejnych. To efekt trwającego od lat trendu wzrostowego, który wyniósł ich notowania na rekordowe poziomy.

Imponujący wzrost

Największy postęp pod względem poprawy wartości rynkowej w ciągu pięciu ostatnich lat zrobił Unimot, którego kapitalizacja zwiększyła się w tym okresie 12-krotnie, a biorąc pod uwagę ostatnie dziesięć lat, nawet 25-krotnie i aktualnie wynosi ok. 1,11 mld zł. Działalność spółki handlującej paliwami w ostatnich latach rozrosła się o nowe dobrze uzupełniające się biznesy. Dzięki temu firma zapewniła sobie zdywersyfikowane i atrakcyjne źródła przychodów. – Przejęcie aktywów logistycznych i produkcji asfaltów od Lotosu i Orlenu w połączeniu z dobrymi wynikami finansowymi pozostałych segmentów pozapaliwowych istotnie zmieniło strukturę biznesową Unimotu. Według naszych prognoz w latach 2024–2026 udział segmentu ON/Bio w łącznej EBITDA powinien się utrzymać na poziomie 40 proc., chociaż wcześniej oscylował między 80–90 proc. – wskazuje Łukasz Prokopiuk z DM BOŚ.

Efektownym tempem wzrostu, które wyraźnie przyspieszyło w ostatnich latach, może się pochwalić Synektik (1,08 mld zł kapitalizacji). Biorąc pod uwagę tylko ostatnie dwa lata, akcje spółki niemal pięciokrotnie zwiększyły swoją wartość. Rynek docenił dynamiczny rozwój biznesu tego dostawcy zaawansowanych urządzeń dla medycyny. Synektik jest beneficjentem szybko rozwijającego się rynku chirurgii robotycznej (co jest efektem m.in. poszerzania listy refundowanych zabiegów). Grupa jest wyłącznym dystrybutorem systemu chirurgii robotycznej da Vinci w Polsce, Czechach i Słowacji. Dzięki znaczącemu wzrostowi nowych umów w kraju i za granicą w segmencie robotyki chirurgicznej może się pochwalić dynamicznym wzrostem przychodów.

W ocenie Adriana Kowollika, analityka East Value Research, Synektik ma duży potencjał ze względu na nadal niskie nasycenie polskiego rynku robotami da Vinci w porównaniu z krajami Europy Zachodniej oraz potencjałem związanym z komercjalizacją kardioznacznika.

Branże na celowniku

Korzystne warunki do wzrostu biznesów wykorzystały spółki związane z branżą turystyczną Rainbow Tours (1,06 mld zł) i Enter Air (1,2 mld zł). Wiele wskazuje, że pozytywny trend w ich wynikach zostanie podtrzymany także w 2024 r. – Spółki z branży turystycznej powinny korzystać z utrzymujących się warunków sprzyjających konsumentom, czyli rosnących płac, niskiego bezrobocia, stabilizacji tegorocznej inflacji na niższych poziomach. Oczywiście z uwagi na tzw. efekt bazy w 2024 r. nie spodziewałbym się tak efektownej poprawy wyników jak w zeszłym roku, niemniej warunki nadal są sprzyjające – uważa Michał Krajczewski, kierownik zespołu doradztwa inwestycyjnego w BM BNP Paribas. Zauważa, że cenom wycieczek zagranicznych pomaga też mocniejszy kurs złotego względem euro i dolara oraz spadające jak na razie ceny paliw lotniczych. – Notowania obu firm pozostają więc na GPW w trendzie wzrostowym, co jest potwierdzone przez wybicie nowych szczytów przez obydwie spółki w styczniu. Należy jednak mieć na uwadze, że dla branży największym czynnikiem ryzyka są rzeczy, które jest bardzo trudno przewidzieć. Chodzi tu głównie o aspekty ryzyka geopolitycznego – zauważa.

Do grona giełdowych „miliarderów” w ostatnich dniach dołączył Voxel. Akcje spółki od kilku lat pozostają w trendzie wzrostowym, ale w 2023 r. zwyżka wyraźnie przyspieszyła. Voxel działa na perspektywicznym rynku ochrony zdrowia, koncentrując swoją podstawową działalność na wykonywaniu obrazowych badań diagnostycznych. – Popyt na tego typu badania co do swojej istoty rośnie wraz ze starzeniem się społeczeństwa, rosnącą liczbą zachorowań, większą świadomością pacjentów. Wyjątkiem był okres obostrzeń covidowych, kiedy dostęp do lekarza był ograniczony, ale wówczas spółka wykonywała testy w kierunku SARS-CoV-2 – wyjaśnia Sylwia Jaśkiewicz, analityk DM BOŚ.

Tylko od początku 2024 roku do tego elitarnego grona najbardziej wartościowych giełdowych firm dołączyło pięć kolejnych. To efekt trwającego od lat trendu wzrostowego, który wyniósł ich notowania na rekordowe poziomy.

Imponujący wzrost

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Giełda
Izraelski atak odwetowy zamieszał na rynkach
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Giełda
Więcej niespodzianek w wynikach giełdowych firm
Giełda
Wiemy, które firmy audytorskie rozdają karty na giełdzie
Giełda
Świetny kwartał funduszy inwestycyjnych
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Giełda
Spółki giełdowe potrzebują nowoczesnego HR