Kwiecień był prawdziwym rajdem w wykonaniu dużych spółek, które wyszły z cienia małych i średnich przedsiębiorstw. WIG20 nie tylko szybko odrobił marcowe straty, ale wrócił też do najwyższych poziomów w tym roku. Indeks blue chips zyskał w miesiąc około 10 proc., co jest najlepszym wynikiem w takim okresie kalendarzowym w tym roku. Oczywiście był to w dużym stopniu efekt siły banków, których subindeks zyskał kilkanaście procent i to mimo słabiej atmosfery wokół tego sektora na świecie.

Na koniec kwietnia WIG20 mierzył się z oporem w okolicach 1950 pkt, z którym nie dał sobie rady w styczniu. Oznacza to, że od marcowego dołka WIG20 zyskał około 300 pkt. To spore osiągnięcie jak na tak krótki czas. Znów, licząc od początku roku, WIG20 jest nieco ponad 7 proc. nad kreską. Tak dynamiczne umocnienie krajowych blue chips nie było jednak przypadkiem. Towarzyszył mu spadek notowań USD/PLN. Od połowy kwietnia dolar kosztuje poniżej 4,20 zł i jest najniższej od ponad roku. mWIG40 i sWIG80 w kwietniu także zyskiwały, jednak już nie tak spektakularnie jak indeks dużych spółek. Z drugiej strony oba benczmarki drugiej i trzeciej linii firm kontynuowały serię zwyżek w ujęciu miesięcznym. Dla mWIG40 kwiecień był siódmym z rzędu miesiącem wzrostów, z kolei sWIG80 rośnie nieprzerwanie od początku tego roku. Po czterech miesiącach tego roku pierwszy ma na koncie blisko 11 proc. zwyżki, a drugi blisko 21 proc.

Co ciekawe, krajowe indeksy były w kwietniu najsilniejsze w Europie, jednak po czterech miesiącach wyniki WIG czy WIG20 plasują je w środku stawki. Przypomnijmy, że kwiecień byl miesiącem, w którym na historyczny rekord wspiął się francuski CAC40. Indeks ten liczy ponad 15 proc. zwyżki od początku roku. Niemiecki DAX urósł w tym czasie o 14 proc.

Inwestorzy na rynku obligacji również nie mają na co narzekać. Rentowności papierów dziesięcioletnich w ostatnich dniach kwietnia obniżyły się poniżej 6 proc., co oznacza spadek o około 11 pkt baz. Warto odnotować, że rynek krajowych papierów skarbowych był dość niewzruszony na rynkowe wydarzenia.