Choć zeszły rok do łatwych nie należał, wiele firm zakończyło go dobrymi wynikami, więc akcjonariusze mogą liczyć na sute wypłaty. W szczególności dotyczy to spółek, w których pojawiły się zdarzenia jednorazowe. Przykładem może być biotechnologiczno-medyczny Scope Fluidics, który sprzedał zagranicznemu koncernowi firmę zależną Curiosity Diagnostics za 170 mln dol. W efekcie akcjonariusze przegłosowali wypłatę aż 85,57 zł na akcję. W sumie na dywidendę trafi 233,3 mln zł. Dzień wypłaty to 31 marca, a ustalenia prawa – 27 marca. Ale w praktyce – uwzględniając okres rozliczeniowy – ostatnim dniem, w którym można było kupić akcje z prawem do dywidendy, był 23 marca. Stopa dywidendy w Scope sięga aż 29 proc.

Z kolei 28 marca przypada dzień ustalenia prawa do wypłaty dywidendy w handlującej bakaliami Atlancie, a wypłacona zostanie 17 kwietnia. Na akcję przypadnie 0,38 zł, co oznacza około 4-proc. stopę. Jest to wypłata za rok obrotowy 2021/2022. Rok wcześniej dywidenda była taka sama. W najbliższych dniach warto mieć też na uwadze spółkę Introl. Ona dywidendę wypłaci 6 kwietnia, a ostatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do tej wypłaty, jest 30 marca (formalnie dzień dywidendy to 3 kwietnia). Na walor przypadnie 0,2 zł, co przy poniedziałkowej cenie akcji implikuje 3,3-proc. stopę.

Również 0,2 zł na akcję wypłaci w tym roku akcjonariuszom spółka Stalexport Autostrady. Tu jednak przekłada się to na wyższą, ponad 7-proc. stopę dywidendy. Wypłatę zaplanowano na 25 kwietnia, a ostatnim dniem, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendy, jest 11 kwietnia. Walne zgromadzenie zaplanowano na 4 kwietnia. Jeszcze wyższa stopa dywidendy, przekraczająca 12 proc., szykuje się w Alumetalu. Akcjonariusze będą podejmować uchwałę w tej sprawie 18 kwietnia. Spółka wypłaciła już zaliczkę na poczet dywidendy za rok 2022, w kwocie 51,6 mln zł, czyli 3,3 zł na akcję. Zarząd rekomenduje, by pozostała część, czyli 10,52 zł na walor, została wypłacona 27 lipca. Dniem dywidendy ma być 27 kwietnia (czyli akcje trzeba kupić najpóźniej 25 kwietnia).

Z kolei w maju warto mieć na uwadze Bank Handlowy, który 15 maja wypłaci 9 zł na walor wobec 5,47 zł przed rokiem. Przy obecnej cenie akcji tegoroczna dywidenda implikuje to wysoką, 9-proc. stopą. Ostatnim dniem, w którym można kupić akcje z prawem do wypłaty, jest 4 maja (formalnie dzień dywidendy to 8 maja). W sumie do akcjonariuszy może trafić 1,18 mld zł. Rada nadzorcza kilka dni temu pozytywnie zaopiniowała propozycję zarządu. Proponowana kwota stanowi 75 proc. jednostkowego zysku netto za 2022 r. Bank spełnia wymagania KNF kwalifikujące do wypłaty do 100 proc.

Czas pokaże, czy w przyszłym roku polskie spółki też będą tak hojne dla akcjonariuszy. Zdaniem ekspertów jest to mało prawdopodobne. W tegoroczne zyski uderzają bowiem wyższe koszty i spowolnienie. Choć nie brak też prognoz, że drugie półrocze przyniesie odbicie w gospodarce: spadek inflacji i ożywienie w konsumpcji i inwestycjach, co będzie napędzać PKB i sprzyjać wynikom przedsiębiorstw.