Tegoroczny sezon dywidend powoli dobiega końca, ale inwestorzy mogą jeszcze upolować spółki hojnie dzielące się zeszłorocznym zyskiem. Podmiotów, które tego jeszcze nie zrobiły, jest ponad 20, ale tylko kilkanaście nie miało dnia ustalenia prawa do wypłaty. Oferują one solidną, średnio ponad

5-proc. stopę dywidendy (relacja dywidendy przypadającej na akcję do ceny rynkowej akcji).

Szczególnie hojne będzie Lokum Deweloper, gdzie stopa sięga 11 proc. Dzień dywidendy ustalono na 21 września, a wypłaty na 15 listopada.

Czytaj więcej

W WIG20 zrobiło się tanio. Sprawdzamy, które spółki to okazja

Solidną dywidendę oferuje też m.in. NTT System, Rainbow Tours oraz grupa PZU. Ta ostatnia jest jednym z nielicznych dywidendowych pewniaków wśród największych giełdowych spółek. W tym roku wypłaci 1,94 zł na akcję. Termin dywidendy ustalono na 29 września, czyli ostatnim dniem, w którym można kupić akcje z prawem do wypłaty (ze względu na okres rozliczeniowy), jest 27 września. Pieniądze popłyną na konta 20 października. Wiele wskazuje, że również w 2023 r. akcjonariusze ubezpieczyciela będą mogli liczyć na solidną wypłatę.

W gronie spółek, które jeszcze nie wypłaciły dywidendy, jest też Cyfrowy Polsat. On również oferuje wysoką stopę dywidendy (1,2 zł na akcję przy poniedziałkowym kursie oznacza 7-proc. stopę), a pieniądze wypłaci dopiero 15 grudnia, ale dzień dywidendy został wyznaczony na 20 września, czyli jeśli ktoś wcześniej nie kupił akcji telekomu, to na wypłatę już się nie załapie (ze względu na okres rozliczeniowy).

Więcej we wtorkowym wydaniu „Rzeczpospolitej”