WIG20 rozpoczął środowe na notowania na 0,1-proc. plusie. Indeks największych i najbardziej płynnych spółek z naszego parkietu szybko spadł jednak pod kreskę. Pół godziny po rozpoczęciu notowań tracił już 0,7 proc. Na minimalnym minusie notowania rozpoczął też WIG. Środa póki co jest zatem kolejnym dniem, w którym nasz rynek radzi sobie gorzej od giełd zachodnioeuropejskich. Francuski CAC40 zyskuje bowiem rano 0,3 proc., niemiecki DAX rośnie o 0,6 proc., a brytyjski FTSE250 o 0,1 proc. Spokojny przebieg miały wczorajsze notowania w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Dobre nastroje panowały zaś dzisiaj w Azji. Japoński Nikkei225 zyskał 2 proc., a koreański Kospi wzrósł o 0,6 proc. Niewielkie zmiany notowały giełdy chińskie. Hang Seng wzrósł o 0,3 proc., a SSE Composite spadł o 0,1 proc.

Ciekawy jest dzisiejszy kalendarz publikacji danych makroekonomicznych. Rano poznamy grudniowy odczyt obrazującego nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców indeksu Instytutu Ifo. Analitycy przewidują, że wartość wskaźnika wzrośnie o 0,2 pkt, do 109,5 pkt. Także dziś poznamy protokół z ostatniego posiedzenia Banku Anglii oraz informacje z rynku pracy w Wielkiej Brytanii. Po południu ogłoszone zostaną dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej w Polsce w listopadzie. Po południu na rynek trafi też kolejna porcja danych z rynku amerykańskiego. Poznamy m.in. informacje o liczbie rozpoczętych budów domów we wrześniu, październiku i listopadzie. Zgodnie z przewidywaniami ekspertów we wrześniu mogło to być 908 tys. nowych budów, w październiku 915 tys., a w listopadzie 950 tys. Liczba pozwoleń na budowę domów w minionym miesiącu mogła zaś sięgnąć 990 tys., podczas gdy miesiąc wcześniej przekroczyła 1 mln.

Wydarzeniem, na które już od kilku dni czekają wszystkie rynki, są jednak informacje dotyczącego ostatniego posiedzenia Federalnego Komitetu ds. Otwartego Rynku (FOMC). Zdaniem ekspertów FOMC nie zdecyduje się jeszcze na ograniczenie programu skupu aktywów (obecnie wydaje na ten cel 85 mld dolarów miesięcznie). Na rynek trafią ponadto najnowsze projekcje makroekonomiczne Komitetu. Rynki z zainteresowaniem śledzić będą też konferencję prasową po ostatnim posiedzeniu FOMC.

Dziś na warszawskim parkiecie debiutują akcje spółki Elemental Holding. Przenosząca się z NewConnect firma jest 22 tegorocznym debiutantem i 449 spółką notowaną na naszym rynku. Na otwarciu notowań kurs praw do akcji spadł o 9,6 proc., do 2,47 zł. Akcje podrożały zaś o 1,5 proc. (pierwszą transakcję zawarto po kursie 2,74 zł).