DM PKO BP w ubiegłym miesiącu przeprowadził transakcje na kwotę prawie 3,54 mld zł, dało mu to 9,86 proc. udziałów w rynku. Za jego plecami znowu znalazł się DM Banku Handlowego. Firma obróciła akcjami na kwotę 3,17 mld zł i dzięki temu zdobyła 8,67 proc. rynku.

Pierwszą trójkę uzupełnia, co powoli staje się już tradycją, Merrill Lynch. Firma przeprowadziła transakcje na kwotę 2,99 mld zł, co dało jej 8,18 proc. udziału w rynku.

Liderzy nie mogą jednak spoczywać na laurach. Konkurencja bowiem nie śpi. Najlepszym tego przykładem jest Erste Securities. Firma od kilku miesięcy systematycznie poprawia pozycję rynkową.

Po piątym miejscu w lipcu broker w sierpniu zanotował awans o jedno oczko. Przeprowadził transakcje na kwotę 2,62 mld zł i tym samym jego udział rynkowy osiągnął poziom 7,17 proc.

Warto przypomnieć, że jeszcze na początku roku broker nie łapał się nawet do pierwszej dziesiątki najaktywniejszych graczy. Rynkową tajemnicą poliszynela jest to, że firma w dużym stopniu skorzystała na ograniczeniu działalności przez DB Securities, który zaprzestał obsługi inwestorów instytucjonalnych.

Inna sprawa, że Erste Securities wydaje się mieć apetyt na więcej. Do firmy w ostatnim czasie dołączył Bartosz Świdziński, który wcześniej związany był z GPW. W Erste odpowiada m.in. za rozwój handlu algorytmicznego.

Ambicje, by poprawić swoją pozycję rynkową, ma również Noble Securities (0,7 proc. udziałów w sierpniu), czego przejawem jest zatrudnienie na stanowisko wiceprezesa Grzegorza Zawady, byłego członka zarządu PFR.