Fundusz Sprawiedliwości jak skarbonka partii ministra Ziobry?

Fundusz Sprawiedliwości, do którego trafiają nawiązki od sprawców przestępstw, jest traktowany jak skarbonka, z której dotowane są powiązane z Solidarną Polską, partią której szefem jest minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro - donosi portal OKO.press.

Aktualizacja: 03.06.2020 16:58 Publikacja: 03.06.2020 13:23

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Dziennikarze OKO.press ustalili, że  9 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na prowadzenie punktów pomocy ofiarom przestępstw w Opolu i Tychach dostała Fundacja Ex Bono. Wygrała konkurs choć nie miała w takiej działalności żadnego doświadczenia. Po kilku miesiącach pracy w Opolu zniknęła, zostawiając podopiecznych bez pomocy.

Czytaj też: RPO do Ziobry: na co idą pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości?

Wiceprezes fundacji jest Natalia Julia Obrocka, przez trzy lata asystentka prof. Jerzego Żyżyńskiego, posła PiS z Opola, od 2016 roku członka Rady Polityki Pieniężnej. W radzie fundacji jest Piotr Trypnik, sympatyk Solidarnej Polski.

Fundacja Ex Bono wygrała dwa konkursy Ministerstwa Sprawiedliwości na pomoc ofiarom przestępstw na lata 2019-2021. Za  dotację miała otworzyć jeden ośrodek w większym mieście oraz od kilku do kilkunastu lokalnych punktów pomocy w mniejszych miejscowościach. Pieniądze mogła przeznaczyć na wynajem lokalu, szkolenia dla kadry czy lepszy sprzęt. Z kosztów administracyjnych nie trzeba rozliczać się z ministerstwem.

W ubiegłym roku OKO.press zaczął dostawać sygnały z różnych miejsc z Polski dotyczące działania ośrodków. Najbardziej niepokojące były doniesienia z Opola.

„Ośrodek z dnia na dzień przestał działać, fundacja rozpłynęła się w powietrzu. Zostaliśmy bez pomocy, niektórzy z długami" – mówiła dziennikarzom rok temu rozżalona opolanka.

Zamknięta pomoc pokrzywdzonym

Według ustaleń dziennikarza, po wygraniu ministerialnego konkursu w listopadzie 2018 r., dopiero w marcu, kwietniu 2019 r.  Ex Bono poszukiwał pracowników socjalnych z Opola. Kusił ich bardzo dobrymi zarobkami - ok. 6 tysięcy złotych.

Gdy ośrodek  Ex Bono w Opolu w końcu zaczął działać, pojawiły się skargi. Pokrzywdzeni opowiadali mediom i innym fundacjom w mieście, że drzwi lokalu często są zamknięte, trudno się tam dodzwonić.  Podopieczni ośrodka twierdzili, że z pracownikami ośrodka tygodniami nie było kontaktu - nie dzwonili, nie pisali, nie opiekowali się, choć ośrodek miał działać pięć dni w tygodniu, minimum siedem godzin dziennie.

Kontakt z fundacją Ex Bono urwał się w czerwcu 2019 roku. Poszkodowani, którzy korzystali z ich pomocy, z dnia na dzień zostali na lodzie, bez żadnej informacji o zakończeniu działalności ośrodka. Okazało się, że umowę na prowadzenie pomocy w Opolu i okolicach rozwiązało Ministerstwo Sprawiedliwości po kontroli przeprowadzonej w maju 2019 r. W lipcu 2019 Fundusz Sprawiedliwości rozpisał nowy konkurs na pomoc ofiarom w Opolu, tym razem na kwotę niższą o 835 tys. zł. Z nieznanych powodów konkurs został unieważniony.

Mimo rozwiązania umowy, ośrodek zaczął organizować obóz dla dzieci. Do wyjazdu doszło  prawie półtora miesiąca później, w sierpniu. Koszty organizacji obozu przewyższały 3-4 razy koszty innych podobnych obozów - ustalił portal.

Działacze blisko funduszy

Fundacja Ex Bono nadal prowadzi ośrodek w Tychach. Koordynatorką projektu jest tam działaczka Solidarnej Polski, blisko związana z wiceministrem sprawiedliwości Michałem Wójcikiem. W ośrodku działa też inna działaczka SP z Częstochowy – asystentka posła Tadeusza Cymańskiego.

Według OKO.press, to nie przypadek, że wiele organizacji, które wygrywają konkursy Funduszu Sprawiedliwości ma związki z Solidarną Polską. Politycy tej partii często wykorzystują Fundusz Sprawiedliwości jak skarbonkę, z której dotowane są powiązane z partią organizacje. Portal twierdzi, że pisze o tym od ponad roku, ale nic się nie zmienia. Sugeruje, że to dlatego, iż nadzór nad funduszem sprawuje minister Zbigniew Ziobro, równocześnie szef Solidarnej Polski.

Ministerstwo Sprawiedliwości i Departament Funduszu Sprawiedliwości nie odpowiedziały na pytania OKO.press jakie nieprawidłowości doprowadziły do rozwiązania umowy z Ex Bono w Opolu i czy resort kontrolował działanie ośrodka w Tychach oraz dlaczego w prowadzenie tego ośrodka zaangażowani są politycy Solidarnej Polski. Nie wiadomo też, dlaczego ministerstwo unieważniło kolejny konkurs na pomoc ofiarom przestępstw w Opolu z lipca 2019 roku. Do dziś  ofiary przestępstw z Opola i okolic  pozbawione są pomocy z Funduszu Sprawiedliwości.

Przypomnijmy, że błędy w wydatkowaniu pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości dostrzegła w 2018 r. Najwyższa Izba Kontroli:

"Ministerstwo nie zapewnia adekwatnej i skutecznej pomocy ofiarom przestępstw, wydaje za to pieniądze na CBA i straż pożarną" – głosił raport.

"Rzeczpospolita" pisała także o kontrowersyjnych wydatkach na kampanię informacyjną o Funduszu Sprawiedliwości. Resort Zbigniewa Ziobry wydał aż 14,7 mln zł na reklamę prowadzoną  za pośrednictwem: prasy, radia, telewizji (w tym stacji lokalnych), internetu, nośników typu citylight, plakatów i ulotek.

– Pieniądze nie powinny iść na reklamę, tylko na rehabilitację, psychologów i pomoc na przetrwanie – mówiła prezes jednej z fundacji, której MS odmówił dofinansowania.

Dziennikarze OKO.press ustalili, że  9 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości na prowadzenie punktów pomocy ofiarom przestępstw w Opolu i Tychach dostała Fundacja Ex Bono. Wygrała konkurs choć nie miała w takiej działalności żadnego doświadczenia. Po kilku miesiącach pracy w Opolu zniknęła, zostawiając podopiecznych bez pomocy.

Czytaj też: RPO do Ziobry: na co idą pieniądze z Funduszu Sprawiedliwości?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Zdrowie
Jak uzyskać pieniądze za błędy medyczne. Odpowiadamy na pytania
Nieruchomości
Większe odległości od działki sąsiada. Jakie zmiany się szykują
Podatki
Jak rozliczyć PIT od wynajmu pokoi gościnnych na wsi