Fiskus ustąpił w sprawie zwolnienia z VAT usług kulturalnych. W interpretacji ogólnej minister finansów przyznał, że przysługuje też fundacjom i stowarzyszeniom.
Do tej pory skarbówka uważała, że organizacje pożytku publicznego nie spełniają warunków zwolnienia określonych w art. 43 ust. 1 pkt 33 ustawy o VAT. Przepis ten mówi, że nieopodatkowane mogą być usługi kulturalne świadczone przez podmioty prawa publicznego lub inne uznane na podstawie odrębnych przepisów za instytucje o charakterze kulturalnym lub wpisane do rejestru instytucji kultury.
Sądy po stronie organizacji
Fiskus twierdził, że fundacje i stowarzyszenia nie są takimi podmiotami. Inne zdanie miały sądy. Przykładowo: Naczelny Sąd Administracyjny (sygn. I FSK 623/13) uznał, że prawo do preferencji przysługuje fundacji organizującej festiwal muzyki niezależnej.
W innej sprawie NSA (sygn. I FSK 584/13) przesądził, że zwolnione z VAT może być stowarzyszenie organizujące warsztaty plastyczne, koncerty, festiwale piosenki, przeglądy teatralne.
Te orzeczenia przekonały ministra finansów. Podkreślił, że określając katalog instytucji kulturalnych, przede wszystkim należy kierować się ustawą o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej. Mówi ona, że formami takiej działalności są w szczególności teatry, opery, filharmonie, kina, muzea, biblioteki, domy kultury, galerie sztuki. Te przepisy jednak nie wystarczą. Przy określaniu katalogu podmiotów świadczących usługi kulturalne uzasadnione jest też odwołanie się do ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Wynika z niej, że taką działalnością jest też wykonywanie zadań z dziedziny kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego. Mogą ją prowadzić także fundacje i stowarzyszenia. Jako instytucje o charakterze kulturalnym są uprawnione do zwolnienia z VAT.
Nie mogą jednak osiągać w sposób systematyczny zysków z tej działalności. Te osiągnięte należy przeznaczyć w całości na kontynuację lub doskonalenie świadczonych usług (interpretacja nr PT1.9101.6.2015.KCO.PT1.130).
Preferencje także dla twórców
Zwolnione z VAT są też usługi kulturalne świadczone przez indywidualnych twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów, w tym za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania utworów.
masz pytanie, wyślij e-mail do autora, p.wojtasik@rp.pl
Opinia
Agnieszka Bieńkowska, doradca podatkowy, partner w kancelarii MDDP
Minister finansów w końcu zaczął szerzej rozumieć pojęcie „instytucje kulturalne", zaliczając do nich także organizacje pozarządowe. To stanowisko wpisuje się w orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE. W jednym ze swoich wyroków TS UE, powołując się na zasadę neutralności podatkowej i równego traktowania, za taką instytucję uznał nawet osobę fizyczną organizującą koncerty solistów operowych (sygn. C-144/00). Trzeba jednak pamiętać, że zwolnienie ma też swoje ograniczenia. Przykładowo nie ma zastosowania do wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia (mówi o tym art. 43 ust. 19 ustawy o VAT). Jeśli więc fundacja otrzymała dofinansowanie z urzędu miasta do organizacji koncertu, ma prawo do zwolnienia tej kwoty z VAT. Sprzedaż biletów musi już jednak opodatkować.