Innowacje nie są już tylko modnym powiedzonkiem powtarzanych chętnie przez polityków, ale czymś co wpływa na nas każdego dnia, na nasz styl życia, na tworzenie się nowych miejsc pracy – podkreślał Tony Housh, prezes Amerykańskiej Izby Handlowej prowadzący w Krynicy dyskusję panelową o współpracy Polski i USA dotyczącej innowacyjności. Od zeszłego roku ta współpraca znacząco się rozwinęła wychodząc daleko poza inwestycje badawczo –rozwojowe amerykańskich firm w Polsce. W fazie wdrożenia jest Amerykańsko-Polski Program Innowacyjności (PLUS-IP) – uzgodniona jesienią 2014 wspólna inicjatywa Departamentu Stanu USA oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, połączona z powołaniem Polsko-Amerykańskiej Rady Innowacji.
- Zerwaliśmy z długą tradycją międzyrządowych spotkań, które nie przynosiły konkretnych efektów. Teraz organizujemy spotkania naukowców i przedstawicieli biznesu, co przekłada się na konkretne projekt- oceniał Mateusz Gaczyński z MNiSW.
Leszek Grabarczyk zastępca dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, podkreślał, że Polska korzystając teraz z doświadczeń USA i Izraela, będzie stawiać na partnerstwa publiczno-prywatne, które będą inwestować w portfele projektów technologicznych. Zajmą się tym fundusze inwestycyjne , które połowę środków pozyskają z rynku a połowę ze źródeł publicznych. - O tym w jakie projekty inwestować będą decydowali prywatni partnerzy a nie urzędnicy- zaznaczał Grabarczyk. Dodał, że do zarządzania tymi funduszami będą ściągane zespoły z USA, którzy mają praktykę w rozwoju i finansowaniu startupów. - Chcemy też ściągnąć nowinki z USA wiedzę, jak szklić młodych ludzi w zakładaniu globalnych przedsięwzięć – zapowiadał Grabaczyk. Obok inicjatyw rządowych są też te biznesowe-Marta Poślad z Google przypominała, że lada moment internetowy gigant otworzy w Warszawie regionalny hub dla startupów w naszym regionie zaś Polska stałą się centrum operacji Google w regionie. I ona i Cindy Miller prezes UPS Europe, podkreślały potrzebę powstania jednolitego rynku cyfrowego w Unii Europejskiej, gdzie nadal zbyt wiele barier administracyjnych (w tym różne systemy celne) blokuje swobodny przepływ usług online i rozrywki utrudniając też handel internetowy. – Duże firmy z dużymi zespołami prawników radzą sobie, ale dla małych firm no i konsumentów ta administracja na granicach w Unii jest dużą barierą- podkreślała szefowa UPS Europe.
O konkretnych efektach innowacji w medycynie mówił Jakub Gierczyński z Fundacji na Rzecz Zdrowego Starzenia się Fundacja, który prezentował w Krynicy najnowszy raport o szerzeniu innowacji w medycynie. Przypominał dane GUS, według których zmiana stylu życia plus innowacje w medycynie (nowoczesne leki, terapie, diagnostyka) wydłużyły w ostatnich 20 lat długość życia Polaków o 6 lat. (W USA o 3,5 roku. - Trzeba inwestować w zdrowie poprzez optymalizację dostępu do innowacyjnej medycyny-podkreślał Gierczyński.