Na największe wydarzenie tegorocznej edycji zapowiada się szczyt Grupy Wyszehradzkiej. Dzięki temu wiadomo, że na liście gości Forum znajdą się premierzy Polski Beata Szydło, Węgier Viktor Orbán, Czech Bohuslav Sobotka oraz Słowacji Robert Fico.

Jak zapowiada minister do spraw europejskich Konrad Szymański, podczas pobytu w Krynicy premierzy będą rozmawiać przede wszystkim o kwestiach ekonomicznych i energetycznych. Premier Węgier spotka się też z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim.

Premierzy, a co z prezydentem?

Nie wiadomo, czy na tegoroczną edycję Forum przyjedzie głowa państwa. Prezydent Andrzej Duda był gościem obrad w Krynicy w 2015 r.

Kancelaria Prezydenta nie potwierdziła informacji o planach tegorocznych. – Zapowiedzi wydarzeń organizowanych przez Kancelarię wraz z informacjami organizacyjnymi publikowane są z odpowiednim wyprzedzeniem na stronie internetowej – brzmi lakoniczna odpowiedź, którą otrzymaliśmy. Jak dotąd takiej zapowiedzi nie ma – zatem prawdopodobnie prezydent w Krynicy się nie pojawi.

Krynickie Forum to największe spotkanie elit politycznych i gospodarczych w tej części Europy. W kilkunastu ścieżkach programowych zaplanowanych jest sześć sesji plenarnych i ponad 150 paneli dyskusyjnych, wykładów i debat. Tematem przewodnim tegorocznej edycji jest „Europa w obliczu wyzwań – zjednoczeni czy podzieleni?".

Organizatorzy do ostatniej chwili wolą nie wypowiadać się na temat listy gości z najwyższego szczebla, ponieważ tego typu wizyty zazwyczaj potwierdzane są w ostatnim momencie. – Chcemy kontynuować dobrą tradycję i nie ogłaszać nazwisk, ponieważ wiele się jeszcze może zmienić. Niemniej spodziewamy się imponującej liczby prominentnych gości – mówi Zygmunt Berdychowski, przewodniczacy Rady Programowej Forum Ekonomicznego.

W tym roku wstępnie można przewidywać, że wraz z akredytowanymi w Krynicy dziennikarzami liczba gości Forum pierwszy raz przekroczy 4 tys.

Przyjazd zapowiedziała większość ministrów rządu Beaty Szydło, poza ministrem finansów czy cyfryzacji.

– Reprezentacja wielu resortów jest znacznie większa niż w latach wcześniejszych, widać to choćby po resorcie rozwoju. Da się zauważyć, że zmienia się podejście władzy do Forum – mówi nieoficjalnie jeden z uczestników wielu edycji obrad w Krynicy.

Tłum gości

Swój udział w krynickiej konferencji potwierdzili też premier Ukrainy Wołodymyr Hrojsman, komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis, komisarz UE ds. edukacji, kultury, młodzieży i sportu Tibor Navracsics.

Do tego szereg prezesów spółek zarówno reprezentujących Skarb Państwa, jak i prywatnych z Polski i zagranicy, jak prezes PKO BP Zbigniew Jagiełło, PZU Michał Krupiński, Grupy Lotos Robert Pietryszyn oraz wielu innych. Do Krynicy przyjeżdża choćby szef Biedronki Luis Araujo, prezes Siemens Polska Peter Baudrexl czy nowa szefowa IKEA Polska Anna Pawlak-Kuliga.

Jednym z wydarzeń drugiego dnia Forum będzie prezentacja zestawienia Europa 500, czyli największych firm w Europie Środkowo-Wschodniej. Publikacji przygotowanej przez „Rz" i firmę doradczą Deloitte towarzyszy też wręczenie nagród dla najdynamiczniej rozwijających się firm regionu. „Rz" jest od wielu lat głównym partnerem medialnym Forum Ekonomicznego.

Swoje nagrody Człowiek Roku 2015, Firma Roku 2015, Nowa Kultura Nowej Europy oraz Organizacja Pozarządowa Europy Środkowo-Wschodniej przyznaje Rada Programowa Forum Ekonomicznego.

Poza główną konferencją w Krynicy odbywają się też wydarzenia towarzyszące, jak Forum Regionów, Forum Ochrony Zdrowia czy Forum Inwestycyjne w Tarnowie.

Opinia

Franciszek Hutten-Czapski, dyrektor zarządzający Boston Consulting Group w Polsce

Forum Ekonomiczne w Krynicy jest obowiązkowym punktem w kalendarzu polskiego biznesu. W tym roku jest wyjątkowo silny akcent rządowy, a goście czekają na przedstawienie planów odnośnie do roli spółek Skarbu Państwa, ich strategii i wspólnych inicjatyw.

Bardzo pozytywnie odbieram to, że do Krynicy przyjeżdża nie tylko świat polityki i szefowie narodowych czempionów, ale również coraz więcej polskich przedsiębiorców.

Może to kwestia otoczenia, ale deptak w Krynicy okazuje się bardziej przyjaznym miejscem do rozmów niż sale konferencyjne warszawskich biurowców.