Wyniki badań pokazują, że istnieją różnice między płciami w zachowaniu liderów. Mężczyźni są bardziej autorytarni, agresywni i bardzo zorientowani na zadania. Kobiety prowadzą w bardziej demokratycznym, partycypacyjnym i zorientowanym na relacje stylu. Przekłada się to na większą skuteczność w realizacji celów. Zarazem awans kobiet jest często blokowany i kończy się zazwyczaj na średnim szczeblu kariery. Bariery związane z zajmowaniem kierowniczych stanowisk przez kobiety określa się mianem szklanego sufitu.

W regionie środkowej Europy reprezentacja kobiet w biznesie jest wciąż zdecydowanie zbyt niska. A przyciągając kobiety do pracy, można zmobilizować nowy, wcześniej uśpiony kapitał w gospodarkach państw V4. Liczba kobiet, m.in. w sektorze innowacji, wciąż pozostaje daleko w tyle za liczbą mężczyzn. Szczególnie w kwestii zaangażowania w biznesowe procesy decyzyjne. Jak sprawić, by w branżę innowacji zaangażowało się więcej kobiet? Kto powinien działać w celu podwyższenia wskaźnika feminizacji w podejmowaniu decyzji? Czy dzięki temu można zwiększyć konkurencyjność Europy Środkowo-Wschodniej w dobie transformacji cyfrowej?

Podczas XXX Forum Ekonomicznego odbędzie się panel „Innowacje w rękach kobiet. Praca na rzecz równych szans". Udział w dyskusji wezmą m.in.: Ewa Okoń-Horodyńska, kierownik Katedry Ekonomii i Innowacji, przewodnicząca Komitetu Naukoznawstwa PAN, Uniwersytet Jagielloński, Katarzyna Sobótka, Head of Business EIT InnoEnergy, Marta Mikliszańska, Head of Public Affairs & Sustainability Allegro.pl. Spotkanie moderować będzie Aleksandra Karasińska, dziennikarka.

Projekt współfinansowany jest przez rządy Czech, Węgier, Polski i Słowacji poprzez granty wyszehradzkie Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.