- Funkcjonariusze delegatury CBA w Warszawie weszli do siedziby Komisji Nadzoru Finansowego w Warszawie i zabezpieczają materiały dowodowe - protokoły i nagrania posiedzeń KNF dotyczące postępowania naprawczego Getin Banku, aktualizacji tego programu naprawczego, ochrony kapitału Getin Banku oraz posiedzeń KNF dotyczących sytuacji w Idea Bank SA, w szczególności nabycia udziałów w GetBack SA oraz sprzedaży obligacji GetBack SA. Te czynności  trwają - poinformował Piotr Kaczorek, rzecznik CBA.

Śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień, niedopełnienia obowiązków przez Przewodniczącego KNF prowadzone jest przez śląski wydział Prokuratury Krajowej.  

Akcja CBA to konsekwencje ujawnienia przez "Gazetę Wyborczą" i "Financial Times" rozmowy między Markiem Chrzanowskim a Leszkiem Czarneckim, głównym akcjonariuszem Getin Noble Banku i Idea Banku. W jej trakcie Chrzanowski sugerował, że Czarnecki, by zyskać przychylność nadzoru wobec swoich banków mających problemy, powinien zatrudnić wskazanego przez niego prawnika i wynagradzać go kwotą 1 proc. od kapitalizacji Getin Noble przez trzy lata, czyli wypłacić mu ok. 40 mln zł.

Chrzanowski określił te informacje jako nieuczciwe i bezpodstawne ataki. KNF również określiła je jako prowokację. Premier Mateusz Morawiecki wezwał Chrzanowskiego do złożenia natychmiastowych wyjaśnień. Zbigniew Ziobro, prokurator generalny i minister sprawiedliwości, zapowiedział wszczęcie śledztwa w sprawie byłego szefa KNF, które sam zamierza nadzorować.

Jak informowało wcześniej radio RMF FM Marek Chrzanowski, który wczoraj złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego KNF, po powrocie dzisiaj z Singapuru był w biurze i miał dostęp do dokumentów, które teraz przegląda CBA. Informacje te zdementował rzecznik KNF.

- Marek Chrzanowski nie pełni już funkcji Przewodniczącego KNF, ale pozostaje w stosunku pracy do końca grudnia br. zgodnie z art. 70 k.p. Sprzęt służbowy został odłączony: nie ma dostępu do zasobów KNF, w tym do dokumentów. Telefon komórkowy pozostaje aktywny, bez dostępu do poczty i zasobów - mówi Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.

- Przepustki zostały wyłączone. Marek Chrzanowski był dziś w KNF aby dostarczyć akt odwołania go z funkcji podpisany przez Premiera - dodaje Barszczewski.