#RZECZoBIZNESIE: Tomasz Kowalski: Nie zawsze cena pożyczki jest najważniejsza

Często ważniejsza jest szybkość otrzymania środków, w czym firmy pożyczkowe są lepsze - mówi Tomasz Kowalski, country manager Lendo Polska, gość programu Marcina Piaseckiego.

Aktualizacja: 25.07.2019 14:58 Publikacja: 25.07.2019 14:40

#RZECZoBIZNESIE: Tomasz Kowalski: Nie zawsze cena pożyczki jest najważniejsza

Foto: tv.rp.pl

W Skandynawii Lendo funkcjonuje już 12 lat, ma ponad 50 proc. rynku. Po zdecydowaniu się na ekspansję międzynarodową firma trafiła m. in. do Polski.

- Lendo Polska jest pośrednikiem online. Jest to platforma zajmująca się kredytami i pożyczkami gotówkowymi. Klient wypełniając 1 wniosek może otrzymać kilka ofert w ciągu 24 godzin. Wszystko jest przejrzyste, proste, jasne i fair dla klienta - tłumaczył Kowalski.

Oferty pochodzą zarówno z banków jak i firm pożyczkowych. - Nie zawsze cena jest najbardziej istotna. Często ważniejsza jest szybkość otrzymania środków, w czym firmy pożyczkowe są lepsze – zauważył gość.

Kowalski przyznał, że ustawa antylichwiarska wpłynie na firmy pożyczkowe.

- Trudno ją jednoznacznie oceniać. Są w niej dyskusyjne elementy jak maksymalne koszty kredytu. To może spowodować, że 70-90 proc. firm pożyczkowych upadnie. Jakiś wpływ będzie to nas miało, ale nie skrajnie negatywny. Ustawa będzie miała wpływ na „chwilówki" do 60 dni, a my takich produktów na platformie nie mamy – zaznaczył.

Ustawa ograniczy podaż, a popyt pozostanie. - Jedni mówią, że zostanie im tylko lombard, inni twierdzą, że firmy pożyczkowe znajdą inny sposób pożyczania pieniędzy. Najbardziej skrajnym przypadkiem może być wypchnięcie klientów do szarej strefy - prognozował Kowalski.

W Skandynawii ponad połowę pożyczek gotówkowych jest udzielanych online, a połowę udziału w tym ma właściciel Lendo.

- Najbardziej atrakcyjne jest to, że bez wychodzenia z domu i przeszukiwania stron internetowych wystarczy wypełnić jeden prosty wniosek. Potem klient otrzymuje oferty wiążące, nie jesteśmy porównywarką cen. W ciągu kilku godzin lub dni klient ma pieniądze na koncie – podkreślił gość.

Prognozy „Parkietu”.
Jak oszczędzać i inwestować w czasach spadających stóp procentowych?
Finanse
Czego może nas nauczyć Warren Buffett?
Finanse
Warren Buffett przejdzie na emeryturę. Ma go zastąpić Greg Abel
Finanse
Berkshire ze spadkiem zysków, rośnie za to góra gotówki
Finanse
Polacy niespecjalnie zadowoleni ze swojej sytuacji finansowej