Reklama

Orbis pozbywa się nierentownych hoteli

Spółka pozbywa się hoteli nierentownych lub wymagających kosztownych remontów. Będzie za to budować tanie hotele Ibis i Etap

Publikacja: 01.06.2011 16:45

Orbis pozbywa się nierentownych hoteli

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak Michał Walczak

Jeszcze w tym tygodniu Orbis zamknie hotel Solny w Kołobrzegu. Spółka wystawia go na sprzedaż. W końcu czerwca zamknięte zostaną Cracovia w Krakowie oraz Neptun w Szczecinie. Oba jeszcze w marcu kupiła za 59,5 mln zł firma deweloperska Echo Investment, która chce hotele wyburzyć i wykorzystać atrakcyjnie położone działki. Ta pod Neptunem będzie prawdopodobnie wykorzystana dla rozbudowy sąsiadującego z hotelem centrum handlowego Galaxy.

Do sprzedaży przeznaczony jest także wciąż działający hotel Francuski w Krakowie. Orbis liczył na zrealizowanie transakcji jeszcze przed końcem ubiegłego roku, ale inwestor się wycofał. Za to w grudniu sprzedany został hotel Polan w Zielonej Górze i biura we Wrocławiu.

- Pozbywamy się hoteli przynoszących słabe wyniki finansowe, albo wymagających dużych nakładów na remonty, w których nie ma perspektyw na zwrot poniesionych kosztów - tłumaczy rzecznik Orbisu Adam Kucza.

Transakcje mają pozwolić na uruchomienie inwestycji zamrożonych na czas kryzysu. Wznowiono już budowę hoteli ekonomicznych Ibis i Etap w Warszawie w miejscu dawnego hotelu Vera. Niewykluczone, że jeszcze w tym roku uruchomiona zostanie wcześniej zatrzymana budowa podobnych obiektów w Krakowie.

Orbis nie przewiduje natomiast w najbliższym czasie transakcji w ramach strategicznego dla spółki programu asset light, zakładającego sprzedaż zyskownych hoteli (np. działających pod markami Sofitel lub Novotel), które następnie Orbis przejąłby w zarządzanie, jako operator. Pierwszej takiej sprzedaży można oczekiwać prawdopodobnie dopiero na przełomie 2011 i 2012 roku.

Reklama
Reklama
Finanse
Nowa metoda kradzieży na BLIK. Można nieświadomie zostać pośrednikiem przestępców
Finanse
CFO w globalnej firmie: ryzyko, innowacje i odpowiedzialność za przyszłość
Finanse
Ważna zmiana w BLIK już wkrótce. Dotyczy wypłat gotówki
Finanse
Rynek kapitałowy potrzebuje szczególnej uwagi również w czasie giełdowej hossy
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama