Według szefa instytucji pełniącej rolę banku centralnego Hongkongu, skutki takiego ruchu byłyby apokaliptyczne. Destrukcja mechanizmu walutowego, jego zdaniem, zdestabilizowałaby światowy rynek i osłabiłaby amerykańskiego dolara.

Powiązanie dolara Hongkongu z kursem waluty amerykańskiej przetrwało prawie 40 lat bez większych ujemnych konsekwencji i, jak wskazuje Bloomberg, już same obawy co do jego przyszłości mogą spowodować odwrót od waluty Hongkongu.

Ekonomiści, na których opinie powołuje się Bloomberg, plan podminowania mechanizmu walutowego Hongkongu oceniają jako nierealistyczny ze względu na praktyczne trudności i straty, jakie z tego powodu mogłyby ponieść Stany Zjednoczone.

Czytaj także: Serwisy społecznościowe uciekają z Hongkongu. Nawet chiński TikTok 

Najprostszą strategią, jaką mogłyby zastosować USA, byłoby narzucenie limitów bankom amerykańskim i zagranicznym na sprzedaż dolarów USA chińskim pożyczkodawcom, przekonuje Ding Shuang, ekonomista brytyjskiego banku Standard Chartered, mocno zakotwiczonego w Azji. Jego zdaniem takie posunięcie byłoby potencjalnie groźne dla USA.