Do 6,3 proc. (z 10,1 proc. pod koniec 2011 roku) spadła liczba osób deklarujących, że będzie odkładać w nowym roku pieniądze na zabezpieczenie finansowe po zakończeniu aktywności zawodowej – wynika z badania „Portret finansowy Polaków 2012" przeprowadzonego dla Deutsche Banku PBC przez Instytut Homo Homini.
Znacznie wzrósł z kolei odsetek osób, które planują oszczędzanie na lokatach terminowych. W 2012 r. w produkty depozytowe planował inwestować co szósty badany, w 2013 r. ma to robić aż jedna trzecia ankietowanych.
Lęk przed giełdą
W przypadku otrzymania niespodziewanego zastrzyku gotówki w wysokości 5 tys. zł najwięcej, bo 28 proc. osób, wydałoby je na zaspokojenie bieżących potrzeb (rok temu deklarowało tak 37 proc. respondentów). Co czwarty badany kwotę tę przeznaczyłby na wakacje.
– Wciąż jesteśmy społeczeństwem na dorobku, zatem mamy niezaspokojone najbardziej podstawowe potrzeby. Jednak zadając to samo pytanie w innych krajach, otrzymalibyśmy podobne odpowiedzi – mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.
Wśród osób, które kwotę tę zdecydowałyby się odłożyć, najpopularniejszym wyborem była lokata bankowa oraz rachunek oszczędnościowy. W sumie zamiar zaoszczędzenia uzyskał 31 proc. wskazań, jednak w odpowiedzi na to pytanie można było wskazać więcej niż jedną odpowiedź.