Chodzi o to, że osoby bądź spółki prowadzące takie punkty przyjmujące o obsługujące płatności za domowe rachunki nie przekazały w terminie obowiązkowych informacji do Komisji Nadzoru Finansowego. Dotyczy to danych o łącznej wartości i liczbie transakcji wykonanych w drugim lub trzecim kwartale 2014 r., a część z nich nie złożyła z kolei dokumentu potwierdzającego zawarcie kolejnej umowy gwarancji bankowej lub ubezpieczenia, po wygaśnięciu poprzednich.
- Ukarane biura usług płatniczych to 14 osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i 1 spółka z o.o., dla których świadczenie usług płatniczych to działalność dodatkowa. W przypadku ponownych naruszeń obowiązków przez te biura usług płatniczych, KNF rozważy nałożenie wyższych kar - ostrzega nadzór.
Niewypełnianie ustawowych obowiązków przez takie małe agencje płatnicze to już prawdziwa plaga. Łącznie dotychczas kary z tego powodu zostały nałożone na 176 takich podmiotów. Biura usług płatniczych realizują usługi przekazu pieniężnego na terytorium Polski, dla których średnia wartość transakcji płatniczych z poprzednich dwunastu miesięcy nie przekracza 500 tysięcy euro miesięcznie.
Taką działalność mogą wykonywana po uzyskaniu wpisu do rejestru usług płatniczych. Są zobowiązane do ochrony wpłacanych przez klientów pieniędzy w celu wykonania transakcji czyli opłacenia ich rachunków poprzez zawarcie z bankiem lub zakładem ubezpieczeń umowy gwarancji bankowej albo umowy ubezpieczenia. Zgodnie z rozporządzeniami Ministra Finansów, minimalna suma gwarancji lub ubezpieczeniowej na okres 12 miesięcy, wynoszą 0,6 proc. kwoty transakcji płatniczych wykonanych przez BUP w ostatnim roku, nie mniej jednak niż równowartość w złotych 1200 euro.
Biur usług płatniczych nie należy mylić z instytucjami płatniczymi, które są zobowiązane uzyskać zezwolenie KNF, a wcześniej spełnić szereg wymogów m.in. kapitałowych.