Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed

Złoto drugi kwartał zaczęło od ustanowienia nowego rekordu notowań. W poniedziałek rano cena tego kruszcu, po 1,3-proc. wzroście od czwartkowego zamknięcia, osiągnęła poziom 2259,69 dolara za uncję.

Publikacja: 01.04.2024 07:28

Wielkanocny rekord złota na fali bliskiego cięcia stóp przez Fed

Foto: Anindito Mukherjee/Bloomberg

Od połowy lutego kurs tego kruszcu poszybował o 14 proc. a sprzyja temu nie tylko ton wypowiedzi przedstawicieli amerykańskiego banku centralnego sygnalizujących, iż coraz bliższa jest decyzja o cięciu stóp procentowych w USA, ale także rosnące geopolityczne napięcia na świecie.

W miniony piątek okazało się, że schładza się ulubiony przez Fed wskaźnik wydatków konsumenckich w USA, co potraktowano jako argument na rzecz łagodzenia polityki pieniężnej.

Czytaj więcej

Kakao droższe od miedzi. Zyskuje na wartości szybciej niż bitcoin

Notowania złota od dłuższego czasu windują też zakupy tego kruszcu przez banki centralne, zwłaszcza zaś przez Ludowy Bank Chin, podkreśla agencja Bloomberga. Bardzo aktywni na tym rynku są również indywidualni chińscy inwestorzy.

Są szanse na kolejne rekordy złota. Na jego pozytywne perspektywy wskazują też prognozy wielkich banków. Eksperci JPMorgan Chase ujawnili, że ten kruszec jest ich wyborem nr 1 na rynku surowców, a jego cena w tym roku może podskoczyć do 2500 dolarów. Z kolei analitycy Goldman Sachs Group szacują, że w środowisku niższych stóp procentowych złoto stać na skok do 2300 dolarów.

Jednak niepokojące sygnały płyną z rynku funduszy ETF inwestujących w złoto. W pierwszym kwartale ich światowe zasoby zmalały o ponad 100 ton do najniższego poziomu od 2019 roku.

Finanse
Łatwiej o kredyty z EBI na obronność
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Finanse
Tomasz Bursa, wiceprezes OPTI TFI: Lepsza szybka korekta
Finanse
Idą dopłaty, aktywa PPK w górę, mało uczestników
Finanse
Samorządy z trudem odzyskują długi od nierzetelnych mieszkańców
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Finanse
Najbogatszy 1 procent Amerykanów ma prawie 45 bln dolarów