Nowe technologie umożliwiają zastosowanie zaawansowanych zabezpieczeń.

Bezpieczeństwo to podstawa

Choć grafika nowego banknotu 200 zł nie zmieni się, zmiany są widoczne. Dostrzeżemy tzw. nitkę okienkową, której kolor będzie się zmieniać w zależności od padania kąta światła. Odpowiednie ustawienie pozwoli na zauważenie wizerunku korony. Niezadrukowana będzie lewa część banknotu, co sprawi, że znak wodny będzie łatwiej zauważalny.

Narodowy Bank Polski od kwietnia 2014 roku emituje banknoty ze zmienionymi zabezpieczeniami. Obecnie niemal co trzeci o nominale 50 i 100 zł ma zagwarantowaną lepszą ochronę. W przypadku pozostałych: 10 i 20 zł odsetek ten sięga już 60 proc.

- Wprowadzanie zmodernizowanych banknotów do obiegu odbywa się płynnie i nie powoduje problemów. Z badań wynika, że Polacy są zadowoleni ze zmodernizowanych banknotów – powiedział prof. Marek Belka, prezes NBP

W Polsce fałszerstwo na szczęście nie cieszy się popularnością. Odsetek fałszywych w odniesieniu do liczby banknotów w obiegu wynosi ok. 0,0006 proc.

Szersze horyzonty

Lepsze zabezpieczanie banknotów wprowadzane jest sukcesywnie także w strefie euro. Nominały: 5, 10 i 20 euro, gdzie wykorzystano nowoczesne zabezpieczenia, funkcjonują już w obiegu. Pozostałe banknoty, które uzupełnią serię "Europa" będą wprowadzane sukcesywnie. Zarówno polska, jak i unijna waluta zawiera w nowych banknotach ułatwienia dla osób niewidomych - wzory dobrze wyczuwalne w dotyku.

NBP pracuje nad wprowadzeniem do obiegu banknotu o nominale 500 zł, na którym zostanie przedstawiony wizerunek króla Jana III Sobieskiego. Będzie to miało miejsce najwcześniej w 2017 roku. W założeniu ma to usprawnić zarządzanie kosztami emisji oraz zapasami banknotów przechowywanymi przez bank centralny.

Autopromocja
Panel dyskusyjny "Budujemy miasto"

Samorządy i deweloperzy są skazani na współpracę przy realizacji inwestycji

OGLĄDAJ RELACJĘ