Jak podała PAP spółka MW CONCEPT, która jest producentem i twórcą eSesji, system ten – służący do zarządzania pracami rady miasta - użytkują obecnie m.in. rady miast we Wrocławiu, Opolu, Chorzowie, Zabrzu, Nysie czy Strzegomiu, a także rady powiatów poznańskiego czy w Wodzisławiu Śląskim oraz niektóre rady gmin.
Program eSesja w Radzie Miejskiej we Wrocławiu został wdrożony w grudniu 2014 r. Dyrektor biura wrocławskiej rady Marcin Szeloch pytany, jakie są korzyści płynące z użytkowania eSesji wskazał, że można do nich zaliczyć przede wszystkim wyeliminowanie prawie w stu procentach papierowych kopii materiałów przekazywanych radnym. „Radni chwalą sobie także łatwy dostęp do dokumentów niezbędnych im do pracy w radzie" – podał PAP. I dodał: „Uproszczeniu uległ także proces zwoływania posiedzeń komisji. Program daje np. możliwość szybkiego przesyłania wiadomości sms do radnych, co znacząco ułatwia komunikację".
Szeloch wyjaśnił, że podczas dwóch poprzednich kadencji wrocławscy radni korzystali z systemu "Biblioteka Rady Miejskiej" napisanego przez informatyków UM we Wrocławiu. Ponieważ jednak - jak dodał - nie spełniał on wymagań zarówno radnych, jak i biura rady, zdecydowano się na nowe oprogramowanie. Szeloch zaznaczył, że wybór eSesji poprzedzony był prezentacjami alternatywnych programów. O jej ostatecznym wyborze, jak wyjaśnił, zdecydowały „względy praktyczne". „Program okazał się mieć bardzo przyjazny, intuicyjny interfejs i został dobrze oceniony przez kilkoro radnych, którzy go testowali" - relacjonował.
Przewodniczący opolskiej Rady Miasta Marcin Ociepa poinformował PAP, że eSesja w Opolu wykorzystywana jest od marca 2014 r. Za jej pomocą dostarczane są radnym wszelkie niezbędne do prac rady czy jej komisji informacje i materiały. Program wykorzystywany jest także podczas sesji – z jego pomocą można m.in. głosować, śledzić postęp prac rady czy zgłaszać chęć zabrania głosu podczas dyskusji.
Zdaniem Ociepy największe korzyści płynące z użytkowania eSesji to oszczędności na papierze, na którym drukowano wcześniej wszelkie materiały, np. projekty uchwał czy informacje zbiorcze o interpelacjach. Według Ociepy oszczędności te sięgają nawet ok. 30 tys. zł rocznie. Obecnie dzięki eSesji radni mają dostęp do materiałów elektronicznych, a odczytują je na zakupionych przez opolska radę miasta w 2012 r. tabletach.