Andrzej Jakubiak, KNF: Polisolokaty są elementem politycznej gry

Problem polis inwestycyjnych nie jest czarno-biały ani w przypadku klienta, ani agenta, ani ubezpieczyciela. Generalizowanie, że wszystkie te produkty są z założenia oszukańcze, nie jest prawdą – mówi Mateuszowi Pawlakowi szef KNF Andrzej Jakubiak .

Aktualizacja: 03.06.2016 07:43 Publikacja: 02.06.2016 19:55

Andrzej Jakubiak, KNF: Polisolokaty są elementem politycznej gry

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Rz: Komisja Nadzoru Finansowego zrobiła za mało w sprawie kontrowersyjnych polis inwestycyjnych?

W2011 r. KNF skierowała do Ministerstwa Finansów projekt nowelizacji ustawy o działalności ubezpieczeniowej, która zobowiązywała zakłady ubezpieczeń do oceniania potrzeb i wiedzy klienta przed zawarciem umowy oraz szerszego informowania go o produkcie. Mówię o tzw. MiFID w ubezpieczeniach, co ograniczyłoby ryzyko nietrafnej sprzedaży UFK. W lutym 2012 r. wyszło pismo do banków i ubezpieczycieli informujące o nieprawidłowościach w zakresie bancassurance. We wrześniu 2012 r. było wystąpienie do banków i zakładów ubezpieczeń w sprawie praktyk sprzedażowych związanych z oferowaniem produktów inwestycyjnych. W ostatnich latach po inspekcjach w zakładach ubezpieczeń wydano 54 zalecenia dotyczące UFK. W latach 2014–2016 do UOKiK przesłano 1055 wzorców umów ubezpieczenia z UFK mogących zawierać niedozwolone postanowienia umowne. W grudniu 2013 r. ruszyły publiczne konsultacje projektu Rekomendacji U, która została przyjęta w czerwcu 2014 r. wraz z wytycznymi ws. pośrednictwa ubezpieczeniowego. Od początku 2016 r. obowiązuje ustawa, która umożliwia KNF wydawanie rekomendacji dla ubezpieczycieli – wydaliśmy już rekomendacje związane z badaniem adekwatności produktu i z zarządzaniem produktem.

Pozostało 87% artykułu

Teraz 4 zł za tydzień dostępu do rp.pl!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach subskrypcji rp.pl

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Finanse
Branża audytorska wciąż rośnie w imponującym tempie
Finanse
Poznaliśmy najlepszych audytorów w Polsce. Ranking „Rzeczpospolitej”
Finanse
70 tys. zł za doradzanie w czasach PiS. PZU zrywa umowę z rektorem UW. Prof. Nowak: Sam odszedłem
Finanse
Cały rynek ściga się z czasem
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse
Kłopoty z wyborem nowych władz PFR. Brakuje chętnych