Bloomberg Dollar Spot Index obecny tydzień może zaliczyć do najbardziej udanych od października 2020 roku. Co więcej dolar, po trzech tygodniach rozjazdu znowu idzie w górę wraz z akcjami globalnymi.

Decydują o tym takie czynniki jak coraz większe szanse na solidniejszy pakiet stymulacyjny w USA, rosnące rentowności amerykańskich obligacji skarbowych i start kampanii szczepień przeciwko koronawirusowi.

To zdecydowanie inna sytuacja dolara niż w minionym roku, kiedy z powodu rosnących cen aktywów i spadających rentowności amerykańskich skarbówek stracił 5 proc.

- Dolar wygląda na wykupionego, ale wciąż jest postrzegany bardzo optymistycznie- wskazuje Toshiya Yamauchi z tokijskiej firmy Ueda Harlow, cytowany przez Bloomberga. Podkreśla on, że traderzy ignorują niekorzystne czynniki dla dolara i o ich poczynaniach decydują pozytywy.

Bloomberg Dollar Spot Index w tym tygodniu wzrósł o 0,8 proc., a MSCI All Country World Index zyskał 3,8 proc. Dolar na wykresach sforsował linie ważnych oporów wobec innych walut.