Forbes opublikował swój coroczny ranking najbogatszych Ukraińców. Na czele ten co zawsze - Rinat Achmetow z kapitałem 7,6 miliarda dolarów. Autorzy zestawienia podkreślają, że majątek Achmetowa zwiększył się z 2,8 mld dol. do 7,6 mld dolarów, co pozwoliło najbogatszemu Ukraińcowi zająć 330 miejsce w rankingu najbogatszych ludzi świata. Jej największymi aktywami są surowcowy Metinvest (3,3 mld dol.) i energetyczny DTEK (2,1 mld dol.).

W piątek Ukrainę obiegła wiadomość, że w grudniu 2020 r. kiedy Europa była praktycznie zamknięta z powodu pandemii, starszy syn Achmetowa Damir kupił okazałą rezydencję na przedmieściach szwajcarskiej Genewy nad brzegiem jeziora Genewskiego. Całość składa się z okazałej willi, domu dla gości i 7600 mkw działki z ogrodem. Cena to równowartość 277 mln zł.

Sam Achmetow od początku lubił luksusowe nieruchomości. W 2007 roku kupił trzypiętrowe mieszkanie w kompleksie mieszkalnym One Hyde Park w Londynie za 220 milionów dolarów. Wydał co najmniej kolejne 60 milionów dolarów na umeblowanie.
W 2019 Achmetow kupił uchodzący wówczas za najdroższy dom świata pałac króla Belgii Leopolda II na Riwierze Francuskiej w Saint-Jean-Cap-Ferrat. Za willę „Les Cedres” zapłacił 200 milionów euro producentowi alkoholi Campari Group. Achmetow ma również luksusowy dom we francuskim ośrodku narciarskim Courchevel.

Tak duży wzrost bogactwa Achmetowa trudno racjonalnie wyjaśnić. Jego koncern Metinvest właśnie opublikował szczegółowe dane o podatkach zapłaconych do budżetu w 2020 r. Wpłaty zwiększyły się o 5 proc. r/r i wyniosły 22,1 mld hrywien. Większość z tych pieniędzy trafiła do budżetów lokalnych pozwalając im przetrwać restrykcje związane z pandemią, wyposażyć szpitale i wypłacić pensje.

Wiktor Pińczuk zięć pierwszego prezydenta Ukrainy - Leonida Kuczmy, jest na drugim miejscu. Oligarcha słynie z działalności dobroczynnej, jest też mecenasem sztuki. Od czerwca 2020 roku jego majątek wzrósł z 1,4 miliarda do 2,5 miliarda dolarów. Z tej kwoty 800 milionów to wartość posiadanych przez oligarchę nieruchomości, 700 milionów to gotówka na kontach, a 500 milionów warta jest firma Interpipe - globalny producent rur stalowych i kół wagonowych.

Trzeci w rankingu jest Konstantin Żewago. Jego majątek wzrósł z 1,1 miliarda do 2,1 miliarda dolarów. Największym aktywem Żewago jest Ferrexpo (1,4 miliarda dolarów). To zarejstrowana w Szwajcaii firma zajmująca się handlem i wydobyciem surowców. Jest trzecim co do wielkości eksporterem granulatu z rudy żelaza na świecie. Jest notowana na londyńskiej giełdzie. Baza operacyjna Ferrexpo znajduje się w środkowej Ukrainie, gdzie ma trzy kopalnie rudy.

Ranking obejmuje również Igora Kołomojskiego (1,8 mld dol.), Giennadija Bogolubowa (1,7 mld dol.), byłego prezydenta Petro Poroszenkę (1,6 mld dol.) i Wadima Nowińskiego (1,4 mld dol.). Majątek tego ostatniego również znacznie się zwiększył. W czerwcu 2020 r. Forbes Ukraina szacował go na 810 mln dol.