Leszek Czarnecki przez lata był w pierwszej dziesiątce najbogatszych Polaków (dziesięć lat temu znalazł się na trzecim miejscu). Ostatnio jednak spadł w rankingu, głównie za sprawą przeceny swoich największych aktywów: Getin Noble Banku i Idea Banku oraz Getin Holdingu (to główny akcjonariusz Idea Banku).

Czytaj także: „GW”: Czarnecki oskarża szefa KNF o korupcję. Miał żądać 40 mln zł łapówki 

Podupadłe imperium

Getin Noble, niegdyś szósty co do wielkości aktywów bank w Polsce, ostatnio zmniejsza bilans i spadł na dziewiąte miejsce. Maleje też wycena - kurs przez trzy lata spadł aż 75 proc., do 0,50 zł – czyli najniższego poziomu w historii - a tylko w tym roku o 67 proc. i jego obecna kapitalizacja to tylko 520 mln zł (trzy lata temu sięgała 1,9 mld zł). Przyczyną tak dużej przeceny są problemy finansowe banku – notuje straty (ma niską dochodowość przy wyższych niż u konkurencji kosztach finansowania oraz kosztach ryzyka) i ma niedobory kapitałowe (brak zysków powoduje, że kapitały nie są zasilane, wymóg kapitałowy zaś jest wysoki ze względu na duży udział hipotek walutowych). Z powodu trudnej sytuacji Getin Noble realizuje program naprawy, dzięki czemu nie płaci podatku bankowego.

Czytaj także: Banki Czarneckiego tracą po aferze z szefem KNF

Przecena akcji Idea Banku, koncentrującego się na mikrofirmach, jest jeszcze większa – przez trzy lata wynosi prawie 89 proc. i kurs na poziomie 2,82 zł jest najniższy w historii (w IPO w kwietniu 2015 r. akcje sprzedawano po 24 zł). Prawie całość przeceny przypada na ten rok. Kapitalizacja wynosi tylko 220 mln zł wobec 2 mld zł jeszcze rok i trzy lata temu. Jest kilka powodów przeceny Idea Banku, ale ostatnio głównie przeważa sprawa GetBacku, w którego obligacje bank był mocno zaangażowany w konsorcjum z Polskim Domem Maklerskim, któremu KNF odebrała kilka dni temu licencję na działalność maklerską i postępowanie wyjaśniające nadzoru trwa w sprawie także Idea Banku. Także z powodu GetBacku bank notuje słabsze wyniki, uderzyło to także w kapitały i bank nie spełnia wymogów KNF i przyjął plan naprawczy oraz ochrony kapitału. W ślad za słabością Idea Banku potaniał też Getin Holding (87 proc. od początku roku), którego Idea Bank jest największym aktywem (ma 54 proc. kapitału tego banku).

Czytaj także: Oczekiwanie na nową aferę Rywina

Czarnecki musi wspomagać kapitałowo swoje spółki – na dokapitalizowanie Idea Banku przeznaczyć ma 50 mln zł i zobowiązał się, że dokapitalizuje banku w tym i przyszłym roku kwotą blisko 1 mld zł. Pierwsze dokapitalizowanie banku o wartości 190 mln zł zostało zarejestrowane w maju (wcześniej była mała emisja o wartości 50 mln zł). W lipcu i w październiku doszły dwie po 100 mln zł Kolejną emisję akcji, gwarantowaną przez Czarneckiego, zaplanowano na rok 2019, także chodzi o 100 mln zł. Wszystkie te transakcje przeprowadzał po cenie wyraźnie wyższej od rynkowej (czyli de facto dofinansowywał mniejszościowych akcjonariuszy). Łącznie, kapitał akcyjny banku zwiększy się o blisko 0,5 mld zł. Realizację założeń wspomnianego planu kapitałowego zakończy w przyszłym roku emisja instrumentów zaliczanych do kapitałów, tzw. AT1.

W listopadzie miała zapaść decyzja w sprawie połączenia Getin Noble Banku i Idea Banku. Jednak biorąc pod uwagę wydarzenia opisane przez „Gazetę Wyborczą”, sprawa może się przeciągnąć (konieczna byłaby zgoda KNF do takiej transakcji).

Ostatnio niewiele zyskownych inwestycji

Mocno przeceniony został także Open Finance, który od początku roku stracił 76 proc. i też znajduje się na najniższych poziomach w historii. O prawie 50 proc. potaniał w tym roku MW Trade, kontrolowany przez Getin Holding. Najkorzystniejszą ostatnio transakcją Czarneckiego była sprzedaż pakietu kontrolnego w deweloperskim LC Corp, notowanym na GPW, z której pozyskał ok. 470 mln zł.