Reklama

Chiny na wojnie z inflacją

Walka z inflacją jest w tym roku priorytetem Chin, gdyż rząd chce ograniczyć poziom niezadowolenia społecznego – zapowiedział premier Chin

Publikacja: 05.03.2011 18:21

Chiny na wojnie z inflacją

Foto: AFP

- Nie możemy dopuścić aby wzrost cen uderzył w ludzi o niskich dochodach – zapewnił podczas uroczystej przemowy Wen Jiabao, primer Chin podczas dorocznego Narodowego Kongresu Ludowego.

Na koniec 10-dniowej sesji plenarnej Ogólnochińskie Zgromadzenie Przedstawicieli Ludowych (parlament) określi cele społeczne i gospodarcze dla kraju na najbliższych pięć lat.

Wen w trakcie przemowy potwierdził cele drugiej gospodarki świata –8 proc. wzrost gospodarczy i zbicie inflacji do poziomu 4 proc.

Chiny chcą spowolnić rozpędzoną gospodarkę aby utrzymać bardziej zrównoważony wzrost. W zeszłym roku chiński PKB powiększył się o 10,3 proc, natomiast ciągu najbliższych pięciu lat przewiduje się wzrost gospodarczy na poziomie 7 proc. rocznie.

Rząd chce zmniejszyć inflację, bo jest ona źródłem niezadowolenia w społeczeństwie. Na koniec stycznia inflacja w ujęciu rocznym wyniosła w Chinach 4,9 proc. W ciągu ostatnich miesięcy Chiny trzy razy podnosiły stopy procentowe, a od początku roku już 2 razy wzrosła stopa rezerw obowiązkowych dla banków.

Reklama
Reklama

Pekin planuje też rozwijanie systemu świadczeń socjalnych, bardziej sprawiedliwy podział dochodów oraz wspieranie rozwoju terenów wiejskich. Chiny chcą do pewnego stopnia uniezależnić się od eksportu, a w zamian napędzać rodzimą konsumpcję, a także rozwijać sektor usług - zapowiedział Jiabao.

Deficyt budżetowy ma w tym roku wynieść 900 mld juanów (ok. 98 mld euro), czyli o 150 mld juanów mniej w porównaniu z zeszłym rokiem. Deficyt na tym poziomie stanowiłby dwa procent chińskiego PKB.

Finanse
Otwarta droga pomocy Ukrainie. Aktywa Rosji zamrożone bezterminowo
Finanse
Walka o zamrożone aktywa. Bank Rosji grozi Unii Europejskiej
Finanse
Zamrożone aktywa, ale roszczenia gorące. Tak Kreml chce zastraszyć Europę
Finanse
Osiem tysięcy wierzycieli Cinkciarza. Syndyk prześledzi księgi rachunkowe spółki
Finanse
BIK w centrum innowacji: dane i edukacja napędzają rozwój sektora
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama
Reklama