Andrzej Arendarski, szef Krajowej Izby Gospodarczej, podkreślił, że ograniczając urzędowe obowiązki można najbardziej pomóc młodym przedsiębiorcom i zachęcić do zakładania firm wdrażających innowacyjne rozwiązania.
Ale rozbudowane przepisy blokują nie tylko powstawanie i organizację nowych przedsięwzięć, mogą też hamować pomoc finansową, bo dotacje są głównym źródłem finansowania innowacji przez młodych.
Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, podała, że stopa przedsiębiorczości młodych Polaków poniżej 30. roku życia jest powyżej średniej dla krajów UE. - Udział młodych wśród wszystkich przedsiębiorców w Polsce sięga 34 proc. - o ponad 10 proc. więcej niż średnia dla UE - powiedziała.
Prof. Leszek Balcerowicz, gość Forum, podkreślił, że "nie przeszkadzać" oznacza wprowadzenie do gospodarki jak najwięcej swobody i wycofanie z niej polityki.
- Innowacyjność będzie, jeśli to będzie się opłacać, państwo nie będzie rabować zamiast chronić, jeśli jasne będą przepisy, jeśli przewidywalne będą zasady finansowe - podkreślał. - Najkorzystniejsze dla innowacji byłoby maksymalne ograniczenie udziału polityki w gospodarce, bo nie ma żadnego powodu, żeby miała ona na nią wpływ - podkreślił. I przekonywał młodych przedsiębiorców: - Musicie strzec konkurencyjności i uważać na polityków, bo monopole, które ograniczają konkurencję i innowacje, są tworzone przez polityków.