Przed spotkaniem oczekiwania analityków z Wall Street były rozbieżne. Część spodziewała się, że Fed zacznie jeszcze wtym roku wygaszać program stymulacyjny, jednak większość oczekiwała, że nastąpi to dopiero na początku przyszłego roku.

Dotychczasowy program wykupu obligacji na łączną sumę 85 miliardów dolarów zmniejszono do 75 miliardów dolarów.  Departament Skarbu będzie odtąd skupował obligacje skarbowe wartości 40 miliardów dol. (porzednio 45 mld) oraz obligacje zabezpieczone hipoteczne za 35 miliardów dol. (zamiast 40 tys.). Prezes Fed Ben Bernanke podczas konferencji po zakończeniu dwudniowego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) zapowiedział także kontynuowanie podobnych kroków po kolejnych spotkaniach gremium decydującego o polityce monetarnej. Mimo pewnego zaskoczenia, umiarkowana skala wygaszania programu wykupu obligacji uspokoiła Wall Street. Giełdy w USA zareagowały na decyzję Fed skokowym wzrostem głównych indeksów.

W uzasadnieniu decyzji Fed odnotował "poprawę aktywności ekonomicznej oraz warunków na rynku pracy" i wyraźną poprawę koniunktury w większości galęzi amerykańskiej gospodarki. Przeciwko decyzji o rozpoczęciu wygaszania programu stymulacyjnego zagłosował tylko jeden członek FOMC – prezes Rezerwy Federalnej w Bostonie Eric Rosengren, który określił działania banku centralnego jako "przedwczesne".

Bernanke podczas telekonferencji przypomniał, że wykup obligacji nie jest głownym narzędziem jakim dysponuje bank centralny. Tym instrumentem są natomiast stopy procentowe. Fed zapewnił, że nie będzie się spieszył z utrudnianiem dostępu do pieniądza. Bernanke podtrzymał plany utrzymania niskich stóp procentowych do momentu, przez dłuższy okres po spadku bezrobocia poniżej 6,5 proc., jeśli inflacja utrzymywać się będzie na niskim poziomie. "To tylko luźne cele, ich osiągnięcie nie oznacza automatycznego podnoszenia stóp" – zastrzegł prezes Fed.

Rezerwa Federalna podniosła także w środę prognozy wzrostu dla gospodarki USA. W przyszłym roku PKB Stanów Zjednoczonych powinien wzrosnąć w granicach 2,8-3,3 proc., zamiast przewidywanych wcześniej 2,9-3,2 proc. Średnia stopa bezrobocia w przyszłym roku powinna wahać się w granicach 6,3-6,6 proc w 2014 roku i 5,8-6,1 proc. w 2015 r. Jednocześnie Fed obniżył prognozę przyszłorocznej inflacji z 1,3-1,8 proc. do 1,4-1,6 proc.