O prawie 1,6 mln kart SIM –do nieco ponad 54,8 mln –urosły bazy użytkowników czterech największych operatorów komórkowych w kraju (w ciągu dwunastu miesięcy, licząc do września br.) – wynika z zestawienia przygotowanego przez „Rzeczpospolitą".

Największy udział w tym wzroście ma grupa Cyfrowy Polsat, właściciel sieci komórkowej Plus, która przez ten czas poprawiła statystyki o 581 tys. Drugie miejsce należy do Orange Polska, którego wyniki sprzedaży podniosły bilans o 529 tys. kart SIM. W przypadku tego operatora wiadomo, że duże znaczenie ma wykorzystanie kart SIM do komunikacji urządzeń (M2M). Miejsce trzecie – ale za sprawą przejęcia Virgin Mobile Polska – należy do Playa (we wrześniu obsługiwał o 285 tys. kart SIM więcej niż przed rokiem), a czwarte do T-Mobile Polska (wzrost o 163 tys.).

Ostatecznie po trzech kwartałach br. pierwsze miejsce pod względem liczby aktywowanych kart SIM nadal należy do Orange Polska (prawie 15,7 mln), drugie do Playa (15,4 mln), trzecie do grupy Cyfrowego Polsatu (około 12,7 mln subskrypcji, nie licząc kontrolowanej przezeń Netii), a ostatnie do T-Mobile (11,07 mln).

Brakuje danych dla segmentu wirtualnych operatorów (tzw. MVNO), ponieważ wiele firm prowadzących tę działalność nie dzieli się swoimi wynikami. Dla przykładu Netia (świadczy usługi mobilne dla sieci Plusa) w ciągu roku powiększyła grono użytkowników mobilnej telefonii i internetu o 16 tys. i w końcu września miała ich nieco ponad 162 tys. Z kolei kablówka UPC, od około roku znowu aktywna na tym polu, w samym III kwartale pozyskała 6,1 tys. abonentów telefonii mobilnej i ma ich ponad 28,3 tys.

Usługi mobilne, przewodowe i płatnej telewizji coraz silniej przenikają się, coraz trudniej analizować jest wyniki finansowe operatorów. Jeśli abstrahować od tych zawiłości, to ranking pod względem przychodów w III kw. br. otwierała grupa Cyfrowy Polsat (ponad 3 mld zł), drugie miejsce należało do Orange (prawie 2,8 mld zł), trzecie do Playa (1,8 mld zł), a czwarte do T-Mobile (1,6 mld zł).