Andrzej Wiernik, Finanse publiczne, Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne Warszawa 2007
Jego „Finanse publiczne” wydane przez Polskie Wydawnictwo Ekonomiczne to napisany w sposób przystępny przewodnik po rodzimym systemie finansów publicznych. Jest to świetna lektura uzupełniająca dla studentów, którzy chcą zrozumieć, jakie są zależności pomiędzy indywidualnymi finansami a finansami państwa. Dodatkowo dla nich jest to też kompendium danych statystycznych z ostatnich lat.
Ale powinna to być lektura obowiązkowa dla polityków, działaczy samorządowych i wszystkich osób, które chcą zajmować się działalnością publiczną.
Polski system finansowy prof. Wiernik traktuje „jako szczególny przypadek zjawisk ogólnoświatowych”. Ale jest on też dla niego „przedmiotem licznych nieporozumień, mitów, fałszywych sądów wynikających z powierzchownego podejścia i niedostatecznej znajomości uwarunkowań i zależności”.
Książkę więc napisał, jak sam przyznaje, by spróbować owe nieporozumienia i mity rozsupłać i rozwiać. Robi to spokojnie, z naukowych podejściem (choć nie przesadza z prezentowaniem licznych teorii i modeli ekonomicznych), ale także z zacięciem publicystycznym.