Plany systematycznego oszczędzania w funduszach inwestycyjnych mają kilka zalet. Po pierwsze, pozwalają inwestować w jednostki funduszy nawet niewielkie kwoty, po drugie, korzysta się z niższych opłat, po trzecie, jest mobilizacja do regularnego odkładania pieniędzy. A wiadomo, że systematyczne inwestowanie nawet małych sum, ale przez długi czas, może przynieść bardzo dobre efekty finansowe.
Ważną zaletą planów systematycznego oszczędzania jest również to, że kupujemy jednostki funduszu po uśrednionej cenie. W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że zainwestujemy dużą część środków w złym momencie, kiedy jednostki będą bardzo drogie.
Aby założyć plan oszczędnościowy, trzeba podpisać umowę z wybranym towarzystwem funduszy inwestycyjnych (TFI) i otworzyć rejestr.
Gdy kupujemy jednostki w ramach planu, płacimy niższą od standardowej opłatę manipulacyjną, a czasami jesteśmy z niej w ogóle zwolnieni. Dzięki temu opłaca się przekazywać do funduszu nawet niewielkie kwoty. Standardowo przy takich operacjach pobierana jest stosunkowo wysoka opłata dystrybucyjna, która maleje wraz ze wzrostem wysokości jednorazowej wpłaty.
Korzystne zniżki dla osób, które zadeklarowały uczestnictwo w planie systematycznego oszczędzania, mają TFI: CU, Allianz, KBC, Millennium. W CU TFI klient reguluje jednorazowo opłatę wstępną, a przekazując zadeklarowaną kwotę (np. co miesiąc) nie jest już obciążany opłatą manipulacyjną. Jeśli zobowiążemy się, że będziemy wpłacać 50 zł miesięcznie, taka opłata wstępna wyniesie 50 zł.