Teraz prawo do wcześniejszej emerytury mają pracownicy wykonujący kilkaset zawodów. Od przyszłego roku przywileje zostaną ograniczone. Prawo do wcześniejszego kończenia kariery zawodowej mają mieć tylko osoby pracujące w warunkach szczególnych i w szczególnym charakterze. Trwa uzgadnianie między ekspertami medycyny pracy, jakie warunki są szczególne i na czym polega szczególny charakter pracy. Mówiąc najprościej, jakie zawody znajdą się na liście uprawniającej do wcześniejszego kończenia aktywności zawodowej. Lista ta ma być skompletowana do końca wakacji i potem razem z projektem ustawy zostanie przekazana do parlamentu.
Wiele osób, które już teraz mają prawo do wcześniejszej emerytury, zastanawia się, czy z powodu zmiany przepisów powinny jeszcze w tym roku zrezygnować z pracy i przejść na emeryturę. Ludzie ci boją się, że w przeciwnym razie stracą swój przywilej. Osoby te uspokaja Agnieszka Chłoń-Domińczak, wiceminister pracy odpowiedzialna na ubezpieczenia społeczne: – Jeśli ktoś już teraz spełnił warunki, by przejść na wcześniejszą emeryturę, zachowuje to prawo. Będzie mógł z niego skorzystać wtedy, gdy będzie to dla niego wygodne.
Ważne jest jednak, by do końca tego roku spełnić określone warunki oraz wystąpić o emeryturę przed ukończeniem 60 lat (panie) i 65 lat (panowie). Wtedy bowiem będzie już przysługiwała emerytura związana z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego.
Prawo do wcześniejszej emerytury jest teraz bardzo rozbudowane. Dla wielu zawodów przewidziane są różne warunki. Ale istnieją powszechne reguły dla wszystkich korzystających z przywilejów emerytalnych. Po pierwsze, prawo to przysługuje osobom, które nie należą do otwartych funduszy emerytalnych, albo złożyły wniosek o przekazanie środków zgromadzonych w OFE, za pośrednictwem ZUS, do budżetu państwa. Po drugie, osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku muszą spełnić trzy albo dwa kryteria dotyczące ich stażu zawodowego i wieku. Dodatkowo kryteria te trzeba spełnić w określonym czasie.
Pierwsza możliwość przechodzenia na wcześniejszą emeryturę związana jest z wiekiem i stażem zatrudnienia. Nie jest ważne, jaki się wykonuje zawód.Kobieta urodzona po 31 grudnia 1948 r. może przejść na wcześniejszą emeryturę, jeśli do końca tego roku skończy 55 lat i ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy (czyli pracy, studiów, wychowywania dzieci) albo udowodni co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy i dodatkowo została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.Natomiast mężczyzna urodzony po 31 grudnia 1948 r. może przejść na emeryturę, jeśli do 1 stycznia 2009 roku skończy 60 lat, udowodni co najmniej 25-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz zostanie uznany za całkowicie niezdolnego do pracy. Może też przejść na emeryturę po osiągnięciu 60 lat, jeżeli wykaże co najmniej 35-letni okres składkowy i nieskładkowy.