Ustawa umożliwia przekształcenie Polbanku, czyli greckiego oddziału instytucji kredytowej, w bank działający na podstawie polskiego prawa.
Satysfakcja i pozytywna ocena zmian wynikają z faktu, iż od kilku lat postulowałam potrzebę przekształcania oddziałów instytucji kredytowych, które osiągnęły znaczące rozmiary, w banki podległe pod krajowy nadzór i system gwarantowania depozytów.
Dokonane i długo oczekiwane zmiany, choć bardzo pozytywne, nie są jednak wystarczające. Słuszne byłoby bowiem wprowadzenie nie tylko możliwości, ale wręcz obowiązku takiego przekształcania znaczących oddziałów instytucji kredytowych. Obowiązek taki powinien być w pierwszej kolejności wdrożony w prawodawstwie unijnym, a następnie implementowany do prawa bankowego poszczególnych krajów członkowskich, w tym polskiego. Jako znaczące oddziały instytucji kredytowych można byłoby uznać podmioty, które osiągnęły co najmniej 2-proc. udział w krajowym sektorze bankowym, mierzony przykładowo wartością zebranych depozytów.
Postulat obowiązkowego przekształcania znaczących oddziałów instytucji kredytowych w banki wynika z odpowiedzialności za stabilność systemu bankowego, a nawet całej gospodarki oraz zapewnienia bezpieczeństwa depozytów zgromadzonych w oddziałach. Kłopoty dużego oddziału instytucji kredytowej mogą bowiem łatwo wywołać zarażenie i przenoszenie się ich na zdrowe banki, przy jednoczesnym braku możliwości właściwego oddziaływania władz krajowych na te zdarzenia. Wagę problemu potwierdza także ustawodawca, który w przyjętej zmianie wskazuje, iż utworzenie banku nie może spowodować poważnej szkody dla gospodarki narodowej lub ważnych interesów kraju. Tym samym uwidoczniony został, w pewnym sensie nowy, pozytywny trend uwzględniania przy tego rodzaju decyzjach interesu narodowego.
* * * * *