http://archiwum.parkiet.com/artykul/747648_GTS_CE_jednak_dla_Deutsche_Telekomu.html (dostęp płatny)
Internet nie da o tobie zapomnieć
Anita Gwóźdź
Dostawcy usług wyszukiwania za pomocą wyszukiwarek internetowych nie są odpowiedzialni za dane osobowe zamieszczone na przetwarzanych przez nich stronach internetowych.
http://pulsbiznesu.pb.pl/3258008,19709,internet-nie-da-o-tobie-zapomniec (dostęp płatny)
Cyfrowe radio ruszy nad Wisłą
Magdalena Lemańska
Polskie Radio jesienią ogłosi przetarg na cyfrowe nadawanie naziemne. Nie wiadomo jednak, jak nowe kanały przyjmą reklamodawcy. Z planów ogłoszenia przetargu na operatora cyfrowego radia naziemnego cieszą się techniczni operatorzy takich usług – dla nich przetarg na obsługę tej usługi planowany przez Polskie Radio na jesień tego roku jest szansą na uzyskanie dodatkowych wpływów. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji już zapisała Polskiemu Radiu 10 mln zł z przyszłorocznego abonamentu radiowo-telewizyjnego na realizację przetargu, który ma być pierwszym krokiem w uruchomieniu naziemnego nadawania cyfrowego radia (naziemna telewizja od 23 lipca działa już całym kraju).
http://archiwum.rp.pl/artykul/1213475-Cyfrowe-radio-ruszy-nad-Wisla.html (dostęp płatny)
Małe tablety zawojują rynek
Magdalena Lemańska
W przyszłym roku na świecie zostanie sprzedanych 364 mln tabletów. Rosnąć będzie zwłaszcza sprzedaż urządzeń z małym ekranem. Prognozę opublikowała firma NPD Display Search. Jak tłumaczy jej analityk Richard Shim, w związku z tym, że koszt wyświetlacza stanowi ponad jedną trzecią kosztów produkcji całego urządzenia, tańsze tablety o mniejszej przekątnej będą w ciągu najbliższych kilku lat znajdowały wielu klientów, zwłaszcza w krajach rozwijających się.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1213480-Male-tablety-zawojuja-rynek.html (dostęp płatny)
GTS jednak dla T-Mobile?
Urszula Zielińska
Zakup GTS Central Europe przez niemieckiego operatora może zostać ogłoszony po wakacjach Za tydzień, 8 sierpnia, wyniki finansowe za II kwartał br. podadzą jednocześnie Deutsche Telekom, właściciel marki T-Mobile, i Netia. Obaj operatorzy byli wymieniani w ostatnich tygodniach jako chętni do przejęcia jednej z największych grup telekomunikacyjnych w regionie – GTS Central Europe, mającej siedzibę w Polsce.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1213487-GTS-jednak--dla-T-Mobile.html (dostęp płatny)
U sąsiadów przetargi na pasmo dla LTE. W Czechach drugi raz
Urszula Zielińska
Od konstrukcji przetargu na częstotliwości komórkowe LTE zależy liczba nim zainteresowanych – pokazuje czeski przykład. Czeski Urząd Telekomunikacji (CTU) w połowie sierpnia rozpisze przetarg na częstotliwości dla usług mobilnej transmisji danych (tzw. LTE) – zapowiedział nowy szef CTU.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1213483-U-sasiadow-przetargi-na-pasmo-dla-LTE-W-Czechach-drugi-raz.html (dostęp płatny)
Darmowa TV na topie
Magdalena Lemańska
Na całym świecie w ubiegłym roku było 211,1 mln gospodarstw domowych odbierających sygnał naziemnej telewizji cyfrowej - wynika z raportu Digital Terrestrial TV Forecasts. Dla większości z nich - aż 147,6 mln - jest to jedyny dostęp do telewizji. To oznacza, że najczęściej wciąż darmowa telewizja (globalnie płaci za nią na razie tylko 9 mln domów) wystarcza większości widzów, a więc jest konkurencyjna dla tego, co proponują operatorzy płatnych usług (sieci kablowe, platformy satelitarne czy IPTV). Naziemną telewizję cyfrową jako jedyną telewizję w domu w ciągu ostatnich czterech lat zaczęły odbierać 83 miliony domów. Ten trend utrzyma się w kolejnych pięciu latach. W 2018 roku wszystkich odbiorców naziemnej telewizji cyfrowej będzie już 552,7 mln, a aż 380 mln z nich będzie odbierało ją jako jedyną telewizję w domu. - W 2018 roku w 173 mln domów (31 proc. wszystkich z dostępem do naziemnej TV cyfrowej) będzie się oglądać kanały z pakietów cyfrowych nadawanych naziemnie na tzw. drugim ekranie (w sypialni, kuchni, pokoju dziecięcym itd.). W 2012 roku było to zaledwie 64 mln gospodarstw - podaje Digital TV Research.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1213482-Darmowa-TV-na-topie.html (dostęp płatny)
Telefon za złotówkę to podatkowy problem
Przemysław Wojtasik
Przedsiębiorca, który kupuje aparat w promocji, ma mnóstwo pracy z rozliczeniem kosztów podatkowych. Kupujesz za 1 zł, a koszty korygujesz przez dwa lata – to efekt obowiązującej od stycznia tego roku ustawy o redukcji niektórych obciążeń administracyjnych w gospodarce oraz zmian zasad sprzedaży telefonów przez operatorów.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1213496-Telefon-za-zlotowke-to-podatkowy-problem.html (dostęp płatny)
Za kable pieniądze z tabelki
Renata Krupa-Dąbrowska
Linie energetyczne, kable telefoniczne czy rurociągi gazowe będą przebiegały specjalnie wytyczonymi trasami. Do Komitetu Stałego Rady Ministrów trafił właśnie projekt ustawy o korytarzach przesyłowych. Nowe przepisy budzą jednak ogromne emocje. Kable i linie często będą przebiegać przez tereny prywatne. Tymczasem nikt nie zamierza pytać właścicieli, czy tego chcą, czy nie.
http://archiwum.rp.pl/artykul/1213503-Za-kable-pieniadze-z-tabelki.html (dostęp płatny)