Korzenie Ericpolu sięgają Skandynawii, gdzie firma, założona w 1991 r. przez Jana Smelę (do tej pory nią zarządza), realizowała pierwsze zlecenie. Obecnie centrala mieści się jednak w Łodzi. W Szwecji Ericpol ma nadal silny oddział i wielu klientów. Pierwszym był Ericsson, dla którego spółka, zatrudniająca wówczas pięć osób, testowała oprogramowanie.

Z czasem podejmowała się coraz trudniejszych zadań. Realizowała m.in., również dla szwedzkiego partnera, projekty w sieciach inteligentnych i analogowych sieciach łączności mobilnej. Od 1996 r. zaczęła pracować dla klientów z Polski, ale nadal większość kontraktów realizowała za granicą. Przez kolejne lata nic się w tym obszarze nie zmieniło. Ponad 90 proc. przychodów Ericpolu, który specjalizuje się w produkcji i integracji oprogramowania (w tym dla węzłów sieci telekomunikacyjnej), nadal zapewnia eksport, głównie do Skandynawii.

Ericpol, oprócz łódzkiej centrali i oddziału w Szwecji, od 2004 r. ma filię we Lwowie. Od 2006 r. ma też biuro w białoruskim Brześciu. Krajową sieć oddziałów uzupełniają Warszawa i Kraków.

Zatrudnienie w całej grupie kapitałowej wynosi obecnie ok. 1750 osób, z tego 1400 pracuje w Polsce. Liczba pracowników, jak deklarują przedstawiciele spółki, cały czas ma rosnąć. Ericpol potrzebuje nowych ludzi, żeby podołać rosnącej liczbie zamówień. Technologiczna spółka zupełnie nie odczuła spowolnienia gospodarczego i dynamicznie zwiększała sprzedaż w ostatnich latach. W 2012 r. jej obroty, na poziomie skonsolidowanym, przekroczyły 261 mln zł, czyli były o prawie jedną czwartą większe niż rok wcześniej. Z tego przychody eksportowe stanowiły prawie 96 proc. ogółem. Zysk netto wyniósł przeszło 50 mln zł, co oznaczało jednak spadek o kilkanaście procent w porównaniu z 2011 r.

Bieżący rok ma być jeszcze lepszy. Dlatego Ericpol poczuł się już na tyle silny, że snuje plany podboju rynku amerykańskiego. Przygotowuje się do otwarcia przedstawicielstwa w Dolinie Krzemowej, gdzie swoje centrale mają największe firmy informatyczne i internetowe. Początkowo filia ma zatrudniać kilka osób. Za rok Ericpol chce już jednak mieć za oceanem ok. 50 pracowników.